Low carb vánoční vaření a pečení: jak na to?

K vánočním svátkům neodmyslitelně patří spousta dobrého jídla a pití. Mnoho z těchto dobrot však obsahuje sacharidy, které nezapadají do konceptu low carb stravování. Čím je nahradit, abyste si pochutnali? A jaké výhody s sebou vlastně nízkosacharidové stravování přináší?

dailymix_ryba_s_bramborovym_salatem

V čem spočívá low carb

Low carb životní styl je založen na výrazném omezení konzumace sacharidů. Omezenou konzumaci sacharidů poté z hlediska makroživin nahrazují zejména tuky a bílkoviny. Zdrojem sacharidů může být například ovoce nebo luštěniny, ale pouze v omezené míře. Z hlediska tuků se používají zdravé tuky v podobě ořechů, avokáda a nejrůznějších olejů.

Kromě toho je třeba pamatovat na dostatečný příjem bílkovin, například v podobě masa, vajec a mléčných výrobků. Při low carb stravování by dále člověk měl dbát na pravidelnou konzumaci zeleniny.

Proč se rozhodnout pro low carb stravování

Low carb stravování není pouze módním trendem. Pravdou zůstává, že se s tímto principem pojí řada výhod. Pojďme si představit ty nejzásadnější.

Studie na toto téma například prokazují, že snížením konzumace sacharidů dochází k celkovému snížení chuti k jídlu. A to může být přínosné v případech, kdy se snažíte zhubnout a mít svůj kalorický příjem pod kontrolou.

Nízkosacharidové stravování dokáže dobře zatočit s takzvaným viscerálním tukem, který obaluje naše orgány (a liší se tedy od podkožního tuku). Postupem času také low carb může vést ke snížení rizik srdečního onemocnění a výskytu diabetu 2. typu.

Lidé upřednostňující low carb jídla také mnohdy hovoří o tom, že u nich došlo ke zmírnění únavy v průběhu dne. Nízkosacharidové stravování také může být účinným způsobem, jak snížit krevní tlak.

Low carb můžete jíst i o Vánocích

Možná jste již o low carb slyšeli a snažíte se tyto principy zdravého životního stylu dodržovat. A možná se obáváte, že právě s příchodem vánočních svátků to porušíte. Přece jen se najednou kolem vás objeví spousta lákadel s vysokým obsahem sacharidů. Řeč může být třeba o cukroví, svařáku s obsahem cukru, ale i obyčejném bramborovém salátu. Jak na to vyzrát?

Jednoduše tak, že si připravíte k těmto pokrmům vhodné low carb alternativy a ty při stravování upřednostníte. Cukroví nemusí být nutně z klasické bílé mouky. Připravit si můžete třeba lahodné cukroví z mandlové mouky a vyzkoušet tak zase něco nového. Klasickou vánoční štolu můžete nahradit její low carb variantou, která používá mandlovou mouku a k oslazení xylitol.

Ke sváteční snídani neodmyslitelně patří vánočka. I tu lze ale připravit tak, aby obsahovala jen nepatrné množství sacharidů. Stačí jen klasickou bílou mouku nahradit vhodnou kombinací mandlové a kokosové mouky, přidat tvaroh a vše osladit xylitolem.

Co se týče hlavních jídel, i zde lze některé suroviny vhodně nahradit. Bramborový salát si tak můžete připravit zcela bez brambor, s obsahem zeleniny. Klasickou majonézu lze nahradit třeba Vajonézou, která neobsahuje cukry a je nízkokalorická. Na výsledném bramborovém salátu si skvěle pochutnáte, a navíc nebudete mít v žaludku pocit obrovského balvanu.

Rádi byste si o Vánocích dopřáli svařák? Ani to nemusí být problém. Místo klasického vína sáhněte po jeho nízkosacharidové variantě. A místo toho, abyste jej svařili s bílým cukrem, použijte některé z dostupných sladidel se skvělou sladivostí a minimem kalorií.

Užijte si Vánoce včetně dobrého jídla a pití

Vánoce jsou svátky klidu. Proto se snažte si je užít a zbytečně se nestresovat počítáním kalorií. V dnešní době je na trhu k dostání spousta alternativ, díky kterým se můžete pustit do tvorby rozmanitých receptů a vytvořit tak k tradičním pokrmům jejich zdravější alternativy.