8 tipů na zdravé cukroví

Největší strašák diet, hubnutí a celkově zdravého životního stylu přichází v prosinci. Na Vánoce se přece v každé domácnosti musí péct cukroví, na návštěvě hostitel servíruje vánoční cukroví. Jak si udržet váhu i přes Vánoce a jak z tohoto období vybruslit? 

Převezměte letos taktovku nad vánočním pečením vy a servírujte zdravé cukroví. I zdravé může znamenat chutné a také takové, které s klidem a pýchou předložíte hostům. Načerpejte inspiraci na zimní měsíce a vyzkoušejte těchto 8 tipů na zdravé cukroví. Uvidíte, že to půjde a letos si nebudete muset po Vánocích stanovat nesplnitelná novoroční předsevzetí. 

Zdravé recepty na klasické cukroví

I klasické recepty na vánoční cukroví uděláte ve zdravém hávu. Základem je nahradit bílou mouku zdravější špaldovou, kokosovou, nebo mandlovou. Místo cukru zvolte náhradní sladidla nebo stévii.  

1.) Linecké cukroví

Základem receptu na zdravé linecké cukroví je místo bílé mouky špaldová mouka. Oba typy mají stejnou kalorickou hodnotu. Špaldová mouka je vyrobená z pšenice špaldy, a to z celého zrna včetně klíčků a obalů. Zatímco běžně se linecké připravuje v poměru 3x2x1, u špaldové varianty má linecké poměr 4x2x1: 

 • 400 gramů hladké špaldové mouky, 
 • 200 gramů másla
 • 100 gramů cukru (ideálně třtinového),
 • 2 žloutky, 
 • lžička skořice, 
 • marmeláda na slepení. 

Postup už je stejný. Suroviny smíchejte a vypracujte na hladké těsto. Nechte ho do druhého dne v lednici odpočinout. Vykrajujte své oblíbené tvary a dejte na cca 8 minut péct do trouby na 170 °C. 

Tip! Potřebujete opravdu zabojovat s cukrem? Místo cukru zvolte 100 gramů umělého sladidla.

2.) Kokosky

Kokosky jsou klasika vánočního stolu. Jak je připravit, když jedete na vlně ketonové diety? Inspirujte se naším receptem

3.) Masarykovo cukroví 

Masarykovo cukroví má tu ohromnou výhodu, že jeho příprava je obzvláště snadná. Když v základním receptu upravíte množství cukru, získáte zdravější variantu. Masarykovo cukroví obsahuje vlašské ořechy, které jsou zdravé samy o sobě. 

Tip! Konzumace 30 gramů vlašských ořechů denně vede k lepší pružnosti krevních cév. 

Připravte si: 

 • 50 gramů vlašských ořechů,
 • 120 gramů hladké špaldové mouky,
 • 90 gramů tuku,
 • rum případně vodu,
 • 1 žloutek,
 • 5 lžiček sladidla, nebo 25 gramů třtinového cukru, nebo 60 gramů kvalitní hořké čokolády na ozdobu. 

Ořechy dejte přes noc změknout do vody nebo do rumu, záleží na vašich preferencích. Pak je nasekejte na středně hrubé kousky. Vypracujte s ostatními surovinami do těsta a vyválejte stejně široké válečky. Nechejte je v lednici alespoň na 2 hodiny odpočinout. Pak je nakrájejte na kolečka a dejte péct 170 °C asi 20 minut.

4.) Mandlové dortíčky

Kdo by neznal mandlové dortíčky. Cukroví polité shora čokoládou a zdobené loupanou mandlí. I tuto klasiku můžete servírovat s LC recepty

5.) Oreo sušenky

Náš tip na vánoční cukroví jsou oreo sušenky z mandlové mouky. Po nich se bude olizovat celá rodina. A jedno překvapení - jako  náplň se používá sýr. 

Inspirace na nízkosacharidové recepty

Nevíte kudy kam a kde hledat recepty na zdravé cukroví? Podívejte se na low carb recepty na webu KetoMix. S nimi nejenže napečete, ale také připravíte celou štědrovečerní tabuli. To vše tak, aby vás k zemi nesrazily sacharidy ani tuky.  

Pokud hledáte ještě další nápady na nízkosacharidové cukroví, mrkněte na těchto 15 nejlepších receptů vánočního cukroví ketonové diety. 

3 nejčastější otázky k pečení vánočního cukroví

Není vám jasné, jak všechny přípravy v předvánočním shonu rozdělit, abyste se zbytečně nestresovali a nechali si čas na setkání s přáteli i procházky vánočními městy? Podívejte se,  kdy se dělá nepečené cukroví a kdy péct cukroví. 

6.) Kdy začít péct cukroví?

Každé cukroví potřebuje svůj čas. Obecně platí, že se s pečením začíná okolo Mikuláše a končí se až těsně před Vánoci. Ale záleží na množství, kolik toho chcete péct. Na druhou stranu si uvědomte, že není důvod pečení přehánět. Vánoce nejsou závodem v množství servírovaných sladkostí. Obvykle jsme pak všichni přejedení a ke zdravému životnímu stylu má toto jídlo daleko.  

Nejdříve se začíná s druhy, které potřebují odležet, aby změkly. Týká se to perníčků, zázvorek, medvědích tlap, kokosového cukroví, sušenek. Dva týdny před Vánoci se můžete pustit do lineckého, piškotového a křehkého těsta. Klidně využijte na linecké cukroví recept ze špaldové mouky uvedený výše. Až úplně nakonec si nechejte krémy, polevy, krémy a vlhká těsta. 

Rada! Vždy nechávejte upečené cukroví v chladu. Na balkón si pořiďte hliněnou nádobu, nebo krabici vystlanou alobalem. 

7.) Kdy udělat nepečené cukroví? 

Nepečené cukroví a raw výrobky mají tu výhodu, že na ně nepotřebujete mnoho surovin a příprava nezabere tolik času. Na nepečené cukroví si počkejte až do doby těsně před Vánoci. Ideální je okolo 20. prosince, nebo zhruba poslední adventní víkend před Štědrým dnem. To se týká vosích hnízd a různých kuliček. 

8.) Kdy plnit krémem vánoční cukroví? 

I krémy do cukroví připravujte až na poslední chvíli. Máslové krémy podléhají rychle zkáze, potřebují chlad. Do krémů se pusťte nejdříve týden před Štědrým dnem, pak ale musí zůstat uložené v místě s teplotou do 10 °C. Spotřebovat byste ho měli do dvou týdnů. 

Tip! Cukroví plněné krémem můžete zamrazit. Udělejte to ale hned po jeho přípravě. 

Máte představu, jak se letos na Vánoce budete držet stranou a na cukroví se ani nepodíváte? Nakonec se může stát, že vás tento přístup bude nepříjemně stresovat. Samá omezení, počítání kalorií. Radost ze svátků se někam ztratí. Diety se nevzdávejte ani o Vánocích, ale s mírou. Pokud se stane, že uklouznete a dáte si něco z kategorie “zakázané”, nehažte flintu do žita, nepouštějte se ani přesto do neřízeného pojídání sladkého.