Low carb vánočka, po které se jen zapráší

dailymix-recept-vanocka

Vánočka neodmyslitelně patří k pravým českým Vánocům. Zkuste to ale letos pojmout trochu jinak a pusťte se do tvorby její zdravější a lehčí verze. Hlavní roli v ní hraje tvaroh jako zdroj bílkovin a mandlová a kokosová mouka, které nahrazují klasickou bílou mouku. Na první pohled po upečení je však prakticky nerozeznatelná. A obejdete se bez zdlouhavého kynutí těsta.

Co budete potřebovat:

Postup:

V míse si smíchejte všechny suché ingredience, tedy obě mouky, xylitol, kypřící prášek, Vanilkový necukr, špetku soli a citronovou kůru. Ve druhé míse si smíchejte všechny tekuté ingredience, tedy vejce a tvaroh.

Poté obě směsi spojte dohromady, přidejte máslo a vypracujte pevné a zároveň hladké těsto.

Z celé porce těsta si připravte 9 stejně velkých bochánků a z nich vytvarujte jednotlivé prameny pro pletení vánočky. Následně si upleťte cop ze dvou, tří a čtyř pramenů. Jednotlivé copy položte na sebe (cop ze čtyř pramenů bude úplně dole, následovat bude cop ze tří pramenů a nakonec cop ze dvou pramenů).

V misce si rozšlehejte jedno vejce a hotovou vánočku jím potřete. Na závěr posypte mandlemi.

Troubu si předehřejte na 170 °C a pečte přibližně 50 minut. Pokud chcete určit, zda je již vánočka propečená, píchněte do ní špejlí. Pokud bude špejle úplně suchá, značí to, že je vánočka propečená.

Ideální volba i pro bezlepkovou dietu

Tento recept na low carb vánočku je vhodný nejen pro low carb dietu, ale i bezlepkové stravování. Obsažená mandlová a kokosová mouka jsou totiž přirozeně bezlepkové. Pro oslazení vánočky jsme použili xylitol, jeho množství si můžete přizpůsobit podle chuti. Jeho výhodou je skutečnost, že má nízký glykemický index a přibližně o 40 % méně kalorií než běžný cukr. Nízký glykemický index má také zvolená mandlová a kokosová mouka.

Sladké vánoční pečení a mlsání bez výčitek. Vyzkoušejte s námi zdravé a nízkosacharidové pečení.