Pro koho jsou proteinové nápoje?

Na proteinové nápoje existují různé názory. Za fitness nápoj svalovců, který patří výhradně do posiloven, ho obvykle považují osoby, které se o výživu v zásadě nestarají. Druhá strana je naopak vyzdvihuje do nebes. Proč pít proteinové nápoje, i když nejste svalovec? Podívejme se na ně blíže.

Protein je důležitý pro správnou funkci imunitního systému a podílí se na mnohých procesech v našem těle. A je jedno, zda sportujete, nebo ne. Proteiny neboli bílkoviny jsou zásadní stavební jednotkou lidského těla. Tvoří je aminokyseliny. Ne všechny aminokyseliny si tělo umí vytvořit, proto je musí dostávat z jídla. 

Protein

Proč jsou pro tělo důležité?

  • spoluvytvářejí svaly (pomáhají při nabírání svalové hmoty), 
  • vyživují kosti a šlachy, 
  • usnadňují regeneraci svalové hmoty po cvičení,
  • pomáhají k vyšší výkonnosti během aktivity,
  • pomáhají při hubnutí a snižování nadváhy. 

Protein běžně přijímáme z rostlinné a živočišné stravy. Najdeme je tedy v mase. Sledujte množství tuků a cholesterolu. Nejlepší zdroj bílkovin z masa je v tomto ohledu libové kuřecí, králičí, hovězí a ryby. Hodnotný zdroj bílkovin jsou také vejce, mléčné výrobky jako např. netučné tvarohy. Rostlinné bílkoviny jsou např. luštěniny, sezamová semínka, tempeh, rostlinná mléka. 

Jinou variantou, jak přijímat proteiny, je proteinový prášek. Jde o koncentrovaný zdroj bílkovin. Vyrábí se z přírodních surovin. Z mléka se nejprve získá sladká syrovátka. Z ní se pak uvolní syrovátkový protein. Tyto bílkoviny se suší a zůstává už jen proteinový prášek. Proteinové prášky jsou tedy proteiny z mléka, které vznikly jeho sušením a zpracováním. Aktuálně nejčastější formou získávání syrovátkového proteinu je oddělení syrovátkové bílkoviny prostřednictvím filtrace. 

Proteinový nápoj

Proteinový nápoj je suplement potravy. Proteinové nápoje vznikají smícháním proteinového prášku a vody. Proto se proteinu mezi sportovci říká sypání. Nejčastěji se používají proteinové nápoje na přibírání. Doporučují se sportovcům, kteří by při své fyzické aktivitě nedokázali zásobit tělo dostatečným množstvím proteinů. 

Sportovci by měli dbát na vyšší příjem bílkovin především ve dnech tréninků. Kdy užívat proteinové nápoje, pokud nesportujete? I v těchto případech je protein možné konzumovat prakticky kdykoliv během dne. Nepřekračujte ale doporučené hranice. 

Rada! Jaké zvolit dávkování? Podle studií potřebuje aktivní sportovec 1,4-2 gramy bílkovin na jeden kilogram své váhy. Běžná populace si vystačí s 0,8-1,2 gramy proteinů na kilogram své váhy.  

Bílkoviny - potraviny

Pořádnou dávku proteinu najdete i v těchto výrobcích: 

  • proteinové tyčinky (skvělá náhrada sacharidy nabitých tyčinek ve chvílích, kdy vás honí mlsná, vhodné jsou pro redukční diety i hlídání svalové hmoty), 
  • proteinové jogurty (mívají nízký obsah cukrů a tuků, vysoký obsah bílkovin, k tomu vápník a díky bílkovinám z mléka je vstřebávání cukrů postupné s nízkým glykemickým indexem), 
  • proteinové nápoje,
  • proteinové nápoje na hubnutí,
  • proteinové nápoje pro cvičící (na rychlou regeneraci svalů a budování svalové hmoty).

Koktejly na hubnutí

Při zpracování a získávání proteinového prášku jsou eliminovány sacharidy a tuky. Vhodné jsou proto proteinové nápoje na hubnutí. Proteinové nápoje při hubnutí dodají rychle potřebnou energii a zároveň zasytí.  

Zatím jsme uváděli jen přípravu proteinového prášku z mléka. Při alergii nebo intoleranci na syrovátku, případně z etických důvodů, existuje také vegan protein. Jde o rostlinné proteiny. Nejčastější je hrachový, sójový, nebo konopný. Rozdíl mezi proteinem živočišným a rostlinným spočívá v obsahu aminokyselin. Živočišné obvykle obsahují větší množství aminokyselin, jsou lépe stravitelné a jsou považovány za hodnotnější. 

Tip! Při konzumaci rostlinných proteinů doplňte tělu také probiotika a kombinujte různé typy rostlinných probiotik. 

Proteinové nápoje pro děti

Proteiny se zdají jako zázračná součást stravy. Je ale vhodný protein pro děti? Děti rychle rostou, vyvíjí se, strava a pohyb je zásadní pro jejich další způsob života. Pokud dítě nedostává do těla dostatek bílkovin běžnou cestou, je možné doplnit protein i jinak. 

Pro děti vybírejte jen ty nejlepší proteinové nápoje. Ideální jsou proteiny, které neprochází žádnou úpravou a poměr syrovátkového a kaseinového proteinu je zachovaný. Ideální je dehydratované mléko zbavené laktózy a tuku se zachováním vitamínů.

Uvádí se, že ve věku 15-19 let je ideální množství bílkovin 0,9 gramů na 1 kilogram váhy u kluků. U dívek je to 0,8 gramů na 1 kilogram.

Kdy pít ještě proteinové nápoje? Těhotné a kojící ženy mají přirozeně vyšší potřebu bílkovin. I pro kojící jsou proto proteinové nápoje pro ženy dobrý doplněk k běžné stravě pro získání stavebních jednotek. 

Před nákupem neznámého výrobku studujte recenze a složení. Nápis “proteinový” nemusí vždy znamenat bez přidaných cukrů nebo tuků. Do některých výrobků se dodávají různé umělé přísady a látky na zlepšení chuti, které nemusí tělu dlouhodobě sedět.