Co vám nesmí chybět v kuchyni za potraviny? 17 tipů právě pro vás

Lednice je místo, kolem kterého se točí dění ve většině domácností. Její důležitost vám dojde až ve chvíli, kdy zeje prázdnotou a odcházíte od ní s prázdným břichem a nejasnou vidinou, co budete jíst. Co nesmí chybět v lednici?

Jakékoliv vaše cíle redukce váhy a třeba i novoroční předsevzetí vezmou za své, pokud hladoví najdete pouze prázdnou lednici. V takovou chvíli nejspíš sklouznete k vyjídání čehokoliv, co potkáte. Klidně sladkostí, polotovarů, tučných chipsů. Co nesmí chybět ve vaší kuchyni, abyste měli vyhráno? Starejte se o to, abyste následující jídlo měli vždy doma a zabráníte nechtěným nájezdům na nezdravý jídelníček. 

Maso 

Kvalitní libové maso je zdrojem důležitých bílkovin. Maso tělu dodává živiny pro tvorbu a udržení svalů. Zároveň jde o zdroj energie a je jedno, jestli vyberete kuřecí, vepřové, nebo hovězí. Vyhněte se tučným masům, sázejte spíše na libové. Chybou není ani maso z divokých zvířat. Bývá jen více vláknité, potřebuje delší dobu přípravy.

Mražené potraviny

V mrazáku se nebojte uskladnit přebytky ovoce, které máte ze zahrady, nebo dostanete od sousedů či známých. V podzimních a zimních měsících se vám budou hodit jako základ koláčů nebo v létě do domácích zmrzlin. 

Nebojte se uchovat i pečivo, které víte, že nestihnete po zakoupení spotřebovat. Ukládejte ho však čerstvé. Až najednou narazíte na nedostatek v domácnosti, bude se mražené pečivo hodit. 

Rada! Pečivo skladujte maximálně 3 měsíce. Delší skladování už znehodnocuje jeho kvalitu. Rozmrazit ho můžete přirozeně venku, počítejte se 3 hodinami. Rychlejší bude rozmrazování v troubě. Ideálně při teplotě 75°C. Rozmrazování chleba při této teplotě může zabrat hodinu. 

Klasika, která by neměla chybět, je mražená zelenina. Pořiďte si mraženou kukuřici a hrášek, bude se hodit na polévku.

Vejce

Mezi potraviny, které vám nesmí chybět, patří rozhodně vejce. Vajíčka přinášejí do našeho jídelníčku kvalitní bílkoviny. Není pak nic jednoduššího, než si v případě nouze rozklepnout na pánev vejce, přidat trochu koření a máte hotovou podstatnou část snídaně. Ve žloutku jsou vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K), v bílku pak vitamíny B. K tomu obsahují draslík, zinek, fosfor, železo. 

Chlazené potraviny

Do ledničky si nezapomeňte nakoupit:

  • mléko
  • máslo
  • sýry podle chuti, 
  • zakysané mléčné produkty jako jogurty, tvaroh, kefírové mléko.

Polička s těmito potravinami bude představovat důležitý zdroj vápníku, pomocníka vašich kostí. Jogurty a zakysané výrobky obsahují probiotické kultury, které zase ocení vaše zažívání. 

Čím zaplnit dózy na potraviny? 

Do dóz si doplňte těstoviny a rýži. Za těmito potravinami nemusíte hned slyšet zásobárnu sacharidů. Pokud držíte nízkosacharidovou dietu, podívejte se na výrobky jako je konjaková rýže a konjakové těstoviny. Kromě toho, že jsou bez sacharidů a veganské, tak je můžete zařadit i mezi bezlepkové potraviny. 

Co dál? Postarejte se o zásobu mouky. Pokud vás všechny diety míjí, stačí kilo hladké, polohrubé a hrubé mouky. Pokud hledáte variantu s nízkým obsahem sacharidů, pak se vám může hodit mandlová mouka se 3,9 gramy sacharidů na 100 gramů mouky. 

Vaše kuchařské umění se neobejde bez koření podle vlastní chuti a zvyku. 


Trvanlivé potraviny

Je to všechno? Nejspíš ne. Váš špajz snese ještě další základní potraviny s dlouhou dobou trvanlivosti: 

S pomocí těchto několika potravin v zásobě vykouzlíte mnoho kombinací jídel a nemusíte se bát, že vás přepadne hlad, který nedokážete bezpečně porazit. Žádné z jídel po vás nechce speciální znalosti, jak vařit. Cílem jsou jednoduchá a rychlá jídla. 

Tip! Inspiraci pro svůj jídelníček hledejte v našich receptech

Pravidelně se starejte o svou zásobu zeleniny. Tu však musíte pravidelně kontrolovat a hlídat, zda je v dobré kondici, aby neplesnivěla. Cibule a česnek jsou základem snad každé kuchyně, měli byste je mít i vy. Stejně tak i jablka. Při low carb dietě je ale nejspíš nebudete doma schraňovat. Před zahájením jakékoliv diety si nejprve sestavte potřebné složení potravin pro vaši domácnost. A pak už je jen průběžně doplňujte. Ušetříte si starosti, co vařit a jaká jídla hlídat.