Zimní potraviny, které vás zahřejí.

S příchodem zimy měníme nejen oblečení, ale také jídelníček. Vybíráme si jídla, která nás zahřejí a studené pokrmy raději vynecháváme. Potřebujeme doplnit energii, vitamíny, minerály, a především posílit imunitu. V zimním období by měla převládat tepelně upravená strava a zapomínat by se nemělo ani na teplé nápoje.

Zimní potraviny

Potraviny, které by neměly chybět v jídelníčku v zimním období:

 • Brambory
 • Červená řepa
 • Celer
 • Mrkev
 • Ořechy a semínka
 • Zelí
 • Růžičková kapusta
 • Zázvor
 • Dýně
 • Jablka
 • Švestky
 • Koření – hřebíček, skořice, pepř, kurkuma, kari, badyán, kardamom

 Všechny tyto zimní potraviny či koření se dají využít v mnoha receptech a možná je i běžně využíváte. Zkuste si třeba k snídani připravit palačinky se sladkou omáčkou. Je to jednoduchý recept vhodný do 1. fáze KetoMix diety, do kterého zakomponujete výše zmíněnou skořici, badyán nebo hřebíček.

Tip! Doporučujeme vyzkoušet proteinový perník KetoMix. Obsahuje fenykl, koriandr, skořici, anýz a mnoho dalších složek, které prospívají tělu právě v zimním období.

Co jíst v zimě

Pojďme si říct zajímavosti o některých potravinách, abyste věděli, co obsahují a kdy je v kuchyni použít.

Kardamom

Kardamom je třetí nejdražší koření na světě. Slouží jako dochucovadlo a koření. Použít se dá do jídel, nápojů a jako léčivo. Je skvělým zdrojem vitamínu C, vitamínů skupiny B, vápníku, fosforu, draslíků a dalších. Obsahuje také omega 3 a 6 mastné kyseliny včetně bílkoviny. Kardamom napomáhá v boji s infekcemi a záněty, je pomocníkem při zažívacích problémech a prospívá našemu srdci. Má pikantnější citrusovou chuť a můžete ho dát do svařeného vína, perníku, koláčů nebo dokonce i paštik.

Fenykl

Fenykl je léčivá rostlina, která je skvělá díky tomu, že zpracovat můžete každou jeho část. Stonek vypadá jako celer a chutná po anýzu. Listy a semínka se využívají jako koření a hlíza je považována za chutnou zeleninu. Fenykl se hodí také k masu a rybám. Je brán jako zimní zelenina a připravit z něj můžete například salát nebo čaj, který můžete podávat i dětem. Napomáhá totiž při zahlenění a může pomoci i při zácpě.

Tip! Polévky by měly být součástí jídelníčku právě v zimních měsících. Zkuste se vydat po stopách Asie a vyzkoušejte DailyMix proteinovou asijskou polévku, která obsahuje právě zmíněný fenykl.

Oves

Potravina, která díky svým složkám kladně ovlivňuje naše zdraví. Pokud držíte bezlepkovou dietu, oves rozhodně vynechte. V kuchyni má široké využití. Použít ho můžete v polévkách nebo salátech. Vyrábí se z něj i mouka. Je vhodný na přípravu sladkých i slaných jídel.

Nejčastější využití ovsa jsou vločky, které jsou zdrojem kvalitních sacharidů a vlákniny. Pokud je však budete konzumovat často, můžete se setkat s negativním vlivem na vaše trávení, a to v podobě plynatosti nebo nadýmání. Klasické ovesné vločky bývají často plné cukrů, proto si vždy pečlivě přečtěte složení.

Rada! Ovesné vločky namočte na noc do vody. Po několika hodin nabobtnají a během tohoto procesu se vytváří cenné laktobacily.

Sušené ovoce

Ovoce obsahuje spoustu vitamínů, a to i v případě, že se jedná o sušené ovoce. Všichni známe z dětství křížaly z jablek, ale dnes už se dají koupit sušené banány, ananas, mango nebo datle. Obsahují sacharidy, a tak je potřeba dávat pozor na konzumované množství. Při sušení se do ovoce přidávají siřičitany, které mohou zapříčinit nevolnost, zvracení nebo dokonce problémy s dýcháním. Sušené ovoce doporučujeme jen tak na zobnutí.

Pepř

Koření, které nesmí chybět v žádné kuchyni. Kuličky pepře jsou plné vitamínů K, vápníku, chromu a železa. Má spoustu pozitiv, které možná málo kdo ví. Je skvělým lékem proti nadýmání a taky slouží jako podpora pro zdraví našich střev.

Rada! Trápí vás kašel? Přidejte do polévkové lžíce medu čtvrtku lžičky pepře, důkladně smíchejte a snězte.

Křen

Křen je dalším skvělým pomocníkem při zdravotních problémech. Dokáže pomoci se zánětem močových a dýchacích cest, při zažívacích potížích a celkově povzbuzuje náš organismus. I přesto, že dokáže od mnohého ulevit, je poměrně agresivní a při nadměrném používání může negativně ovlivnit činnost štítné žlázy nebo silně podráždit žaludek.

Hořčice 

Je to jedno z nejoblíbenějších koření na celém světě. Vyrábí se z hořčičných semínek, octa, piva a vína. Smícháním těchto ingrediencí vznikne dresink, který všichni moc dobře známe. A pokud se ptáte, zda keto dieta a hořčice jde dohromady, tak pro vás máme dobrou zprávu. Ano, ale jen některé druhy. Vybírejte mezi žlutou, dijonskou, kamennou a pikantní hnědou hořčicí, protože neobsahují sacharidy.

Varování. Co není keto?

Pokud jste v keto dietě, měli byste si dát pozor na některé potraviny, které vás sice mohou v zimním období zahřát, ale zároveň vám mohou i uškodit. Jaké to jsou?

Jáhly

Jáhly jsou oblíbenou bezlepkovou potravinou a jsou vyráběna loupáním prosa. Jsou skvělým zdrojem železa, fosforu, hořčíku, manganu, křemíku a vitamínů skupiny B. Připravit je lze jako přílohu místo bulguru nebo kuskusu, ale hodí se také k přípravě kaší, placek, salátů nebo do polévky. Ale pozor! Jáhly se neřadí mezi povolené potraviny ketogenní diety. Pokud jste byli zvyklí ráno posnídat kaši z jáhel, tak se tomu raději vyvarujte.

Tip! Inspirujte se několika rychlými recepty na zdravé snídaně, které vám zajistí energii až do oběda.

Závěrem

V zimě si připravujte teplá jídla a nápoje. Ideální volbou jsou vývary a polévky. Podívejte se na několik receptů, které si můžete připravit k obědu či k večeři. Vyvarujte se syrové zelenině a ovoci s vysokým obsahem vody. Jsou to totiž potraviny, co ochlazují organismus. Nezapomínejte ani na teplé nápoje, konzumujte kvalitní čaje, které si můžete dochutit zázvorem či plátkem pomeranče nebo citrónu. Pitný režim je důležitý v jakémkoliv období, protože tělo potřebuje hydrataci i v zimě, ne jenom v letních měsících.