Jak připravit tělo na zimu? Pomůže očista neboli detox

Detox těla si spojujeme nejčastěji s jarem. Snažíme se mu dopřát očistu po šedivé zimě, nemocech a probudit ho podobně jako se probouzí jaro. Někdo si detox spojuje s hubnutím, ale smyslem samotného detoxu redukce váhy není. Detox má odstranit škodlivé látky, toxiny,  z těla. Cílem je očista organismu. 

Proč si dopřát detox na podzim? Podzimní detox má tělo na zimu zahřát a nastartovat imunitní systém. Zima totiž pro imunitu znamená pořádnou nálož virů a bacilů. Kromě toho nás trápí také nedostatek pohybu, chlad a podzimní únava. Posilte tělo, nachystejte ho na nepříznivé období a nedostatek slunečního svitu. Nepouštějte se však do extrémů a vynechejte “hurá” akce. O detoxu si nejprve něco nastudujte. V tomto článku vám s přípravou pomůžeme. 

Co je to detox? 

Detoxikace organismu zbavuje tělo škodlivin a látek, které se v něm usadily a mohou poškozovat jeho fungování. Kvalitním detoxem podpoříte přirozenou očistu, kterou zajišťují játra a ledviny. Očista nabývá různých podob. Od odlehčení jídelníčku až po radikální výplachy žaludku. Zdravá detoxikace je založená na odlehčení stravy, pohybu, odpočinku, pitném režimu a dodávání účinných látek. Jde o vitamíny a minerály, které z různých důvodů do těla nestíháme v hektickém tempu dodávat. 

Je detox organismu vhodný i pro alergiky? Očista se doporučuje i v případě alergií a exémů, nebo jiných problémů s kůží. Hromadění škodlivých látek v těle může některé alergie a exémy naopak spouštět. Očista organismu, detox jater a ledvin a odstranění škodlivých látek z těla pomáhá zlepšit průběhu alergie, v některých případech alergii organismus zcela překoná.

S čím může detox pomoci? 

Životní styl s omezeným množstvím pohybu, stres, hektický životní styl, nevhodné potraviny a nadmíra průmyslově upravených potravin si čas od času žádají zásah. Tělo plné látek, které již nedokáže samo účinně vylučovat, volá o pomoc různými náznaky. 

Mezi varovné příznaky patří: 

 • časté nachlazení,
 • dlouhodobá únava, 
 • neustálé vyčerpání, 
 • problémy s trávením, 
 • nekvalitní spánek, 
 • časté bolesti hlavy, 
 • bolesti kloubů, 
 • mozková mlha, 
 • kožní problémy (ekzém, akné, apod.).

Příčinou těchto problémů mohou být i jiné vážné nemoci. Proto je dobré konzultovat zdravotní problémy zároveň i s lékařem. Zdravě provedená očista může s léčbou pomoci. 

Nečekejte, že s detoxem vyřešíte nadbytečné kilogramy. Ačkoliv se může jednat o vhodného pomocníka i ve chvílích redukčních diet, není očista dlouhodobá změna životního stylu. Neměli byste ji považovat za hubnutí a dietu. 

Co si dopřát?

Jeden z hlavních úkolů detoxu je podpora trávení a zocelení imunitního systému. Podle toho volte potraviny vhodné pro očistu. 

Šťávy

Čím tělo očistit? Očista může mít podobu několikadenní konzumace ovocných nebo zeleninových šťáv. Začátečníci budou mířit raději k ovocným šťávám. Zkušenější a vegetariáni už vydrží na zeleninových šťávách. Někdo v tomto režimu zvládne den, doporučuje se 3-5 dnů. Jako začátečníci se držte maximálně 3 dnů. 

Šťávy jsou bohaté na vitamín C. Nutno však podotknout, že na detox se musíte připravit i psychicky. Źiviny ze šťáv tělo zpracuje už za čtvrt hodiny, zatímco pevná strava si žádá kolem dvou hodin. Konzumace šťáv při očistě představuje prakticky půst. Oproti striktnímu půstu však do těla dodáváte makro i mikroživiny a vlákninu obsaženou ve šťávách. 

Tip! Bojíte se ovoce pro obsah cukrů? Nemusíte. Např. ani u nízkosacharidové diety není zakázané. Přečtěte si o tom v našem článku. .

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec může pomoci správné činnosti jater. Je vyhledávaný pro pomoc se zdravým trávením, udržením správné hladiny cukru v krvi, správnou srdeční činnost a obranyschopnost. 

Pampelišky

Pampeliška je doména jarního detoxu. když si ji na jaře nasbíráte a necháte usišit, můžete z ní profitovat i při dalších detoxech. Co je na ní tak zázračného? Kořen pampelišky prochází testováním a studiemi pro účinnost v boji s rakovinou. Kořen se v bylinném lékařství používá pro očistu jater, kožní a oční problémy. Čaj z listů pampelišky je močopudný a dokáže působit preventivně na onemocnění močových cest. Podle informací posiluje trávicí soustavu a játra. 

Vitamín C

Vitamín C je nejdůležitější mezi vitamíny. Tvoří 80 % denní potřeby vitamínů. Lidská imunita, fyzické a psychické zdraví bez něj správně nefunguje. Jde také o látku důležitou při tvorbě kolagenu. 

Probiotika a prebiotika

Střeva jsou nejen místo k trávení potravy. Ve střevech se do krve vstřebávají různé druhy látek, které jsou v jídle a pití. Střeva jsou zároveň ochrannou bránou těla, nesmí propustit do těla toxiny, patogeny a nežádoucí látky. Očista tak probíhá právě v játrech, ledvinách a střevech. Kladný stav střev a střevního mikrobiomu podpoříme užíváním probiotik, nebo fermentovaných potravin. Prebiotika jsou hnojivo pro probiotika, jejich živná půda, potrava. 

Čemu se vyhnout?

V zásadě platí, že se při detoxu nemají konzumovat potraviny, které se považují za nezdravé i v běžném každodenním životním stylu. Detoxikační jídelníček by neměl obsahovat tato jídla: 

 • alkohol,
 • smažená jídla, chipsy, hranolky,
 • koláče, buchty,
 • sladkosti, cukrovinky,
 • kávu.

Vyhněte se jim při očistě i několik dní před jejím zahájením. Omezte také bílou moukou a živočišné výrobky. Místo toho zařaďte do detoxikačního jídelníčku rýžové, jáhlové a ovesné kaše, zeleninová jídla, ale i čerstvou zeleninu. 

Rada! Podívejte se, na jakou zeleninu si máte dávat pozor.  


Do očisty se pusťte se zdravým odhodláním. Na konci uvidíte, že se budete cítit lépe. Zopakovat ji můžete jednou měsíčně, ideální je vždy se změnou ročního období, respektujte biorytmus. Jde o to, aby pro vás byla očista příjemná a měla přínos.