Jak na klíčení?

Klíčky už nebudete muset kupovat v obchodě, ale velmi snadno si naklíčíte svá vlastní semínka i doma. Jsou bohaté na vitamíny B a C, vápník, železo, karoten, zinek a aminokyseliny. Dají se použít do mnoha jídel a skvěle obohatí váš jídelníček. V tomto článku vám poradíme jak na samotné klíčení a jaká semínka jsou pro tento proces vhodná.

 

Co se odehrává v semínku

Klíčky potřebují opravdu velmi málo. Postačí jen voda a světlo. I když se to zdá velmi jednoduché, uvnitř se odehrává něco úžasného. Semínko se začne přes klíček měnit na výhonek, tím se aktivují enzymy a dochází ke štěpení organických látek. Složité škroby se proměňují na sacharidy, aminokyseliny, bílkoviny a tuky se mění na mastné kyseliny. Celá rostlina se stává zdrojem vitamínů a minerálů. Jednotlivé druhy klíčků se pak liší i složením vitamínů.

Rada! Vzhledem k tomu, že semínka při klíčení vyžadují teplo a vlhkost, mohou vznikat plísně či bakterie. Proto je důležitá pravidelná péče.

Co je vhodné ke klíčení

Ke klíčení používejte semínka v bio kvalitě. Budete mít jistotu, že neobsahují žádné chemické látky.

  • Luštěniny – mungo fazole, celá červená čočka, zelená čočka, cizrna nebo fazole adzuki
  • Obiloviny – žito, pšenice, ječmen a oves
  • Plodiny – vojtěška, hořčice, řeřicha a ředkvička
  • Netradiční klíčky – červená řepa, cibule, česnek a rukola

Jak na klíčení

A teď k samotnému klíčení. Je to v podstatě jednoduchý proces a nepotřebujete k tomu žádné extra drahé vybavení. Je nutné si najít každý den pár minut a semínka hlídat. Pokud byste toto podcenili, mohou vám zplesnivět nebo naopak uschnout. Můžete si pořídit přímo speciální nádobu anebo jednoduše využít zavařovací sklenice. Víčko bude sloužit jako sítko. Do něj uděláte větší množství otvorů. Pokud víčko postrádáte, využijte obvaz s většími oky, který připevníte gumičkou. Obvaz je ale nutné měnit každý den. A teď k samotnému postupu.

Postup

  1. Semínka dejte do sklenice a přidejte vodu. Vyčkejte až nabobtnají. To může trvat i několik hodin.
  2. Poté vodu vylijte a semínka propláchněte. Semínka vložte zpět do sklenice s proděravěným víčkem nebo obvazem a otočte dnem vzhůru. Důležité je, aby do sklenice proudil vzduch a odkapávala přebytečná voda.
  3. Semínka proplachujte 2x denně vlažnou vodou. U většiny semínek byste měli pozorovat klíčení už druhý den a sklízet je lze za 5 až 7 dní.

Rada! Nevystavujte proces klíčení přímému slunci. Ideální je stín a teplota okolo 20°C.

Sklizená semínka je ideální konzumovat čerstvá, ale vydrží dokonce i pár dní v lednici. Případně si udělejte zásoby do mrazáku. Přidat je můžete do polévky, na chleba, do salátů, pomazánek dipu nebo si je vychutnat samotné. Každé klíčky mají různou chuť, a tak si stačí najít vaší oblíbenou. Přidávat byste je měli pouze do hotových jídel, protože vařením by se zničili cenné látky. Jíst je můžete i s kořínky a výhonky.

Tip! Připravte si například škvarkovou pomazánku, kterou si dozdobte klíčky. Pochutnáte si a tělu dodáte vitamíny i pouhou hrstkou klíčků.

Možná se to zprvu zdá jako složitý proces, ale ve skutečnosti je to opravdu velmi jednoduché. Zapojte celou rodinu, protože děti to bude bavit. Klíčky vám dokážou nahradit dokonce i drahé vitamíny z lékárny. To znamená, že ušetříte, dodáte tělu potřebné živiny a obohatíte svůj jídelníček. Tak s chutí do toho!