Nízkosacharidová dieta a její druhy

Pod nízkosacharidovou neboli low carb dietou se schovává mnoho různých typů diet. Všechny jsou ale založeny na stejném principu, což znamená omezit sacharidy ve stravě a nahradit je makroživinami. Těmi se rozumí bílkoviny a tuky. V tomto článku vám představíme jednotlivé diety a řekneme vám o nich základní informace. Pojďme na to.

Ketonová dieta

Je to asi nejznámější nízkosacharidová dieta. Můžete ji znát i pod názvem ketogenní, keto dieta nebo proteinová dieta. Základem keto diety je striktní snížení příjmu sacharidů pod 50 gramů na den. U tohoto druhu diety se velmi rychle hubne podkožní tuk, který je uložen pod kůží na problémových partiích, jako jsou stehna, hýždě a břicho. Velké množství podkožního tuku může vést k obezitě a dalším zdravotním problémům.

U ketonové diety se ale také rychle hubne tzv. viscelární tuk. Ten se nachází v dutině břišní a obaluje všechny vnitřní orgány. Jeho nadbytek pak způsobuje závažné zdravotní problémy. A jak je možné, že tato dieta způsobuje takhle rychlé hubnutí? Pokud tělo přijímá málo sacharidů musí je něčím nahradit, aby mělo dostatek energie, a tak začne tukové buňky nahrazovat ketony. Budete tak hubnout bez hladu a cvičení.

Pokud se rozhodnete pro tento typ diety je nutné ji držet pod dohledem odborníků, aby vám pomohli se zorientovat v potravinách, které jsou povolené. Značka KetoMix poskytuje dietní programy a jídla, která jsou určena přímo pro tuto dietu. Keto dietu nelze držet dlouhodobě, a proto většina lidí, která si touto dietou prošla naprosto přirozeně přešla na low carb stravu.

Low carb high fat nebo low carb hight protein

LCHF neboli low carb high fat klade důraz na omezení sacharidů a zároveň na vysoký příjem tuků. Bílkoviny zůstávají v běžných číslech. Tento druh diety je více kontroverzní a má mnoho odpůrců. Ti tvrdí, že je to nezdravý způsob stravování, protože přijímáte velké množství tuku a pro tělo to může být škodlivé. Pokud snížíte v LCHF dietě konzumaci sacharidů a škrobu, stabilizuje se vašem těle hladina cukrů v krvi. To vede ke zlepšení produkce hormonů, které jsou zodpovědné za odbourávání tuků.

Zdravější alternativou je low carb high protein nebo zkráceně LCHP. I zde platí, že ve stravě omezíte sacharidy, ale oproti tukům navýšíte příjem proteinů. Značka DailyMix nabízí jídla, která jsou vhodná pro tento typ stravování a jsou zdravá.

Tip! Vyzkoušejte ochutnávkový balíček DailyMix

Atkinsova dieta

Nejznámější dietou, která je pojmenovaná po svém zakladateli je Atkinsova dieta. Vznikla už v 70. letech minulého století a vytvořil ji kardiolog Robert Atkins, který na toto téma vydal v roce 1972 svou první knihu Dietní revoluce dr. Atkinse. Tento druh diety je velmi striktní v příjímání sacharidů. Na začátku diety snížíte svůj příjem až na 20 gramů sacharidů denně a poté ho postupně navyšujete. Stejně jako u všech druhů LC diet jsou i tady zakázané přílohy. Oproti jiným dietám vám u této budou chybět vitamíny, minerální látky a vláknina. Nemusíte se omezovat v mastném jídle, rychle hubnete a je potlačena chuť k jídlu. To bychom mohli vnímat jako klady. Má to však i své záporné stránky. Vzhledem k velkému omezení sacharidů, budete konzumovat hodně tučných potravin, které vám budou způsobovat zácpu, nadýmání nebo bolesti hlavy. A které potraviny jsou tedy v této dietě povolené? Velké množství masa, uzeniny, tučné ryby, plnotučné mléčné výrobky, celozrnné pečivo, vejce, hořká čokoláda s vysokým podílem kakaa nebo malé množství vína. Téměř neomezená konzumace tučných jídel může ale znamenat problémy se žlučníkem.

Tip! Vyzkoušejte raději proteinový chléb DailyMix, který se hodí na snídani, svačinu i večeři.

Paleo dieta

Pokud se rozhodnete pro paleo stravování, i tady si musíte hlídat nízký příjem sacharidů. Filozofie této diety je, že můžete jíst pouze potraviny, které jedli naši předkové v době kamenné, tedy před vznikem zemědělství. V této době byli jen lovci a sběrači, takže asi tušíte, co je v této dietě povolené. Základem paleo diety je maso, zelenina, ovoce a ořechy. Toto stravování eliminuje potraviny, které zpomalují metabolismus a mají negativní vliv na hladinu cukru v krvi. Pokud začnete cítit nedostatek sacharidů, můžete je doplnit ovocem, které má vyšší obsah cukru. Ze zásad paleo stravování vychází i velmi populární stravovací program Whole 30. Je to 30denní program, který sestavili manželé Hartwigovi. Slouží jako nutriční restart a má jasně daná pravidla, které je potřeba striktně dodržovat. A co to tedy znamená? Jezte maso, ryby, plody moře, vejce, zeleninu a přirozené tuky. Naopak se velkým obloukem vyhněte cukru, alkoholu, obilovinám, luštěninám, mléčným výrobkům a pečivu.

Tip! Skvělým přirozeným tukem je kokosový olej, který má flexibilní využití v kuchyni.

Pozor na zpomalený metabolismus

Ať už držíte jakoukoliv dietu, keto, low carb, paelo, je důležité jíst 5x denně. Svému tělu dodáte méně kalorií a jakmile začnete hladovět, jídla se vám začnu ukládat do zásoby. Vždy poslouchejte svoje tělo a pokud budete pociťovat hlad, dejte si klidně i šesté jídlo. Dbejte ale na to, aby bylo zdravé. Doporučujeme vyhnout se kontroverzním dietám s velkým příjmem nezdravých tuků. Věřte, že tělo vám to oplatí.

Nízkosacharidová dieta vs. Keto dieta

Obě tyto diety se řadí mezi nízkosacharidové diety, které mají omezený příjem sacharidů. Keto dieta je ale v tomto směru daleko přísnější. Nízkosacharidová strava povoluje až 30 % sacharidů v jídle, ale keto dieta povoluje pouze 5-10 %. To v podstatě znamená, že v jídelníčku se vzdáte téměř všech sacharidů. Žádné přílohy, pečivo, sladkosti, luštěniny a škrobovou zeleninu. U nízkosacharidové diety kromě snížení sacharidů navýšíte příjem bílkovin a zdravých tuků. Do svého jídelníčku zařadíte maso, mořské plody, zeleninu, bobulovité ovoce, mléčné výrobky, vejce, ořechy a semínka.

Inspirujte se mnoha recepty, které vám zaručí velmi chutná a zdravá jídla.