Nízkosacharidová dieta a její druhy

Pod slovem nízkosacharidová (anglicky low carb) dieta je schováno mnoho různých typů diet. Všechny jsou ale na stejném principu – omezení sacharidů ve stravě a jejich nahrazení jinými makroživinami (bílkoviny a tuky). Některé jsou zdravější než jiné. Pojďme se na ně společně podívat.

druhy

Ketonová dieta

Asi nejznámější nízkosacharidovou dietou je dieta ketonová (jinak také ketogenní, keto dieta nebo proteinová dieta). Jejím základem je striktní řízené snížení příjmu sacharidů pod 50 gramů na den. Při této dietě se velmi rychle hubne podkožní i viscerální tuk. Jak je to možné? Při takto nízkém příjmu sacharidů je tělo musí něčím nahradit, aby mělo dostatek energie. A tak přirozeně začne tukové buňky nahrazovat ketony. A vy tak hubnete bez hladu a cvičení. Tuto dietu je ideální držet pod dohledem odborníků, protože zorientovat se v potravinách, které jsou povoleny, bývá obtížné. „Sestrou“ značky DailyMix je značka KetoMix, která poskytuje dietní programy a jídla vhodná právě pro tuto dietu. Keto dietu není možné držet dlouhodobě a většina lidí, která jí prošla, zcela přirozeně přechází právě na low carb stravu. 

Low carb high fat nebo low carb high protein? 

LCHF (low carb high fat) klade důraz na omezení sacharidů a vysoký příjem tuků, kdy bílkoviny zůstávají v běžných číslech. Tento druh stravování je více kontroverzní a jeho odpůrci hovoří o nezdravém typu jídelníčku, kdy vlastně přijímáte tak velké množství tuku, že to pro vaše tělo může být škodlivé. Zdravější alternativou je LCHP (low carb high protein). U tohoto typu stravování se opět omezují sacharidy, oproti tukům se ale navyšuje příjem proteinů. Právě DailyMix vám nabízí jídla, která jsou u tohoto typu stravování vhodná a jsou navíc zdravá. 

druhy2

Atkinsonova dieta

Nejvíce známou dietou z ranku diet, pojmenovaných po svých zakladatelích, je Atkinsonova dieta. Vznikla, stejně jako všechny podobné typy diet, už v 70. letech minulého století. Co se týče příjmu sacharidů, je velmi striktní. Na začátku diety snížíte svůj příjem sacharidů až na 20 gramů denně a postupně ho navyšujete. Stejně jako u všech LC diet jsou i u ní zakázány přílohy. Oproti jiným dietám vám ale budou chybět vitamíny, minerální látky a vláknina. Kvůli téměř neomezené konzumaci tučných jídel můžete navíc mít problémy se žlučníkem. 

Paleo strava

Nízký příjem sacharidů je nutné udržovat i tehdy, když se rozhodnete stravovat paleo. Filozofií diety je to, že můžete jíst pouze potraviny, které konzumovali naši předci ještě před vznikem zemědělství (tedy v době kamenné). V té době byli jen lovci a sběrači. Takže sami zřejmě dokážete odhadnout, co je při dietě povolené. Základem je maso, zelenina, ovoce a ořechy. I zde je možné riziko, pokud dlouhodobě jíte tučná jídla, můžete si způsobit třeba kardiovaskulární onemocnění. 

Pozor na zpomalený metabolismus

Pokud držíte jakoukoli dietu, třeba zrovna nízkosacharidovou nebo ketonovou, jezte opravdu 5x denně. Svému tělu dodáváte méně kalorií a pokud bude hladovět, začne si i nepatrné porce jídla ukládat do zásoby. Poslouchejte vaše tělo, a pokud budete mít hlad, dejte si klidně i šesté jídlo. Dbejte na to, aby bylo zdravé. Vyhněte se kontroverzním dietám s velkým příjmem nezdravých tuků a uvidíte, že se vám za to tělo odvděčí.