Low carb dezert: Italský vánoční panettone s kousky čokolády

dailymix-recept-panettone

Panettone je slavný italský vánoční dezert. Jedná se o sladký a nadýchaný vánoční chléb, který má v sobě kousky kandovaného ovoce či čokolády. Jak proměnit tradiční italský recept na panettone na nízkosacharidovou, tedy zároveň i bezlepkovou, variantu? To vám prozradíme. Dopřejte si s námi sladké Vánoce bez výčitek.

Co budete potřebovat:

K aktivaci droždí

Mokré přísady

  • 5 velkých vajec pokojové teploty
  • 76 g rozpuštěného másla nebo kokosového oleje
  • 80 ml mandlového mléka (toto množství se přidává k mandlovému mléku použitému k aktivaci droždí)
  • 2 čajové lžičky rumu nebo brandy (případně 1 čajová lžička rumového aroma)
  • 2 lžičky vanilkového extraktu

Suché přísady

Postup:

Příprava těsta na nízkosacharidové panettone

Do mísy si dejte droždí a přidejte teplé mandlové mléko smíchané s inulinem. Mísu přikryjte a dejte na teplé místo asi na 7 minut. Ověřte si, zda je droždí aktivní. Mělo by začít pěnit a zdvojnásobit svůj objem. Pokud se tak nestane, začněte znovu s novou dávkou.

Do jiné mísy si nachystejte mandlovou mouku a ostatní suché ingredience, tedy neochucený syrovátkový proteinový prášek, Erythritol, prášek do pečiva, kardamom, nové koření, nastrouhanou kůru z 1 pomeranče a 1 citronu a xantanovou gumu.

V jiné velké míse si ještě vyšlehejte vejce do pěny, přidejte rozpuštěné máslo či kokosový olej, obsah mísy s aktivním droždím a zbývající mandlové mléko. Přilijte brandy či rum a vše pečlivě promíchejte. Poté přidejte suché přísady a opět pořádně promíchejte. Vznikne lepivé těsto.

Nakonec vmíchejte kousky čokolády bez cukru a mandlové plátky.

Nyní těsto můžete dát do formy. Použijte formu o průměru 16 cm a výšce 10 cm či formu určenou speciálně na panettone. Prodávají se také velmi efektní papírové formy na panettone ve standardní i mini velikosti.

Boky zvolené formy na panettone bohatě vymažte tukem a dno vyložte pečicím papírem. Naplňte těstem a stěrkou uhlaďte vrchní část.

Těsto ve formě přikryjte potravinovou fólií nebo utěrkou a nechte odpočívat na teplém místě (ideální v troubě na nejnižší stupeň) asi 2 hodiny, dokud těsto nenadýchá a znatelně nezvětší svůj objem.

Pečeme low carb panettone

Předehřejte troubu na 175 °C a pečte 45 minut. Po 15 minutách lehce přikryjte panettone alobalem, aby nedošlo k přílišnému zhnědnutí. Před vytáhnutím otestujte propečenost špejlí, zda se na ni těsto nelepí.

Před vyjmutím z formy nechte váš low carb panettone zcela vychladnout. A už jej můžete servírovat na slavnostně prostřený stůl.

Užijte si sladké vánoční pečení a mlsání bez výčitek. Nakupte si nízkosacharidové mouky pro zdravé pečení, low carb sladidla a dochucovadla a další nezbytnosti pro zdravé pečení.