Nízkosacharidový jídelníček: 15 potravin, které raději vynechte

Pokud potřebujete shodit přebytečná kila, nízkosacharidová dieta vám může pomoci. Dokáže vyřešit i spoustu zdravotních problémů, které jsou spojené s nadváhou a obezitou. Má to ale svá pevná pravidla, které je potřeba dodržovat. Z běžného jídelníčku je tedy nutné vynechat jídla s vysokým obsahem sacharidů. Těmi se rozumí sladkosti, dorty nebo slazené nápoje.

Nízkosacharidová dieta: Co jíst?

Ano, to je ta otázka. Nízkosacharidová dieta - Co jíst? Někdy je velice obtížné zorientovat se v základních potravinách. I přesto, že některé potraviny jsou zdravé, neznamená to, že je máte zahrnout do svého nízkosacharidového jídelníčku. Důvodem je vysoký obsah sacharidů. V tomto článku vám poradíme, které potraviny musíte z nízkosacharidového jídelníčku úplně vyřadit nebo jejich konzumaci striktně omezit.

Nízkosacharidová dieta: Jídelníček

Cestu do plavek vám může usnadnit nízkosacharidová dieta. Jídelníček si snadno poskládáte u nás v košíku. U nás totiž nakoupíte i sladkosti, které vám pomohou překonat krušné chvilky, anebo dochucovadla na super kaše. Více se dočtete níže v našem článku. 

1) Chléb a pečivo

Pro mnoho národů je chléb základní potravinou a běžně ho zahrnují do svých jídelníčků. To platí i pro Českou republiku. Chléb a pečivo prostě milujeme všichni, bohužel ale do nízkosacharidového jídelníčku nepatří. Je jedno, jestli je pečivo z bílé nebo celozrnné mouky, protože obě jsou bohaté na sacharidy. Stačí pár krajíčku chleba, rohlík, houska nebo celozrnná pletýnka a máte vyčerpaný denní limit sacharidů na celý den.

Pokud chléb nechcete ze svého jídelníčku vynechat, sáhněte raději po nízkosacharidových variantách. Skvělou alternativou je proteinový chléb, který mimo jiné obsahuje spoustu semínek, otruby nebo celozrnnou žitnou mouku a je i v bezlepkové variantě. Pokud nechcete sáhnout po kupované variantě, zkuste si upéct proteinové housky. Příprava je velice jednoduchá, směs stačí zalít vodou a za chvíli si můžete pochutnávat na křupavém pečivu, který neohrozí váš sacharidový limit.

2) Některé druhy ovoce

Konzumace ovoce a zeleniny přináší celou řadu zdravotních výhod a benefitů. Bohužel je ale potřeba mnoho druhů ovoce z nízkosacharidové diety vyřadit, protože obsahují příliš mnoho sacharidů. Určitě byste měli vynechat banány, mango, sušené ovoce, hroznové víno, hrušky nebo jablka. V malých porcích naopak můžete jahody, ostružiny, vodní meloun nebo meloun Cantaloupe.

3) Škrobová zelenina

U většiny diet máte povolenou konzumaci zeleniny v neomezeném množství. U nízkosacharidové diety tomu tak ale není. Většinou je škrobová zelenina bohatá na vlákninu, která je významným pomocníkem při hubnutí, ale některé druhy obsahují více sacharidů než vlákniny. Raději tedy omezte nebo úplně vyřaďte ze svého jídelníčku brambory, kukuřici, batáty nebo řepu.

4) Těstoviny

Kdo by nemiloval těstoviny. Dají se udělat na miliony způsobů, zasytí vás a jsou jednoduché na přípravu, ale bohužel obsahují mnoho sacharidů. Malá miska uvařených těstovin vám může vyčerpat až poloviční množství sacharidového limitu na den, a to platí i pro celozrnné těstoviny. Není tedy vhodné je zařadit do nízkosacharidového jídelníčku, protože byste museli konzumovat velmi malé porce. To je pro mnoho lidí nereálné. Pokud jste ale milovníci těstovin, zkuste si udělat domácí špagety nebo lasagne z cukety. Nejlepší variantou jsou těstoviny z konjaku. Ty neobsahují žádné kalorie, sacharidy ani tuky. Dalším skvělým typem jsou například proteinové těstoviny penne.

Tip! Věděli jste že, konjak je vhodný pro diabetiky, celiaky, vegany i vegetariány. Navíc se stal hitem letošního roku a pokud nemáte čas na dlouhé vyváření, tak je naprosto ideální variantou zdravé přílohy i pro vás. DailyMix má v nabídce spoustu variant konjakových příloh, tak neváhejte a vyberte si a získejte svou vysněnou postavu. Více informací o konjakových přílohách naleznete zde.

5) Cereálie

Není žádné překvapení, že snídaňové cereálie obsahují spoustu cukru. Do nízkosacharidového jídelníčku nepatří žádné křupínky, polštářky, lupínky ani barevná kolečka. Dejte pozor i na zdravější variantu v podobě vloček, i ty obsahují sacharidy. Je důležité si hlídat množství, které konzumujete. Pokud ráno nechcete přemýšlet nad tím, kolik toho můžete sníst, raději sáhněte po proteinové kaši. Ta má nízký obsah sacharidů i tuků a vysoký obsah vlákniny. Ta je významnou složkou potravy a zajišťuje správnou funkci střev.

6) Pivo

I při nízkosacharidové dietě si můžete v menším množstvím dopřát alkohol. Ideální volbou je například sklenka vybraného vína s nízkým obsahem sacharidů, která vám nenaruší vaší dietu. Co ale musíte z nízkosacharidového jídelníčku úplně vyřadit, je pivo, které obsahuje hodně sacharidů. Některé studie dokonce potvrzují, že sacharidy v tekuté podobě více přispívají k přibírání na váze než sacharidy z pevné stravy. Nezaplní tolik váš žaludek a ani neuspokojí váš apetit. S alkoholem také padají zábrany, které pak zapříčiní konzumaci nezdravých potravin.

7) Slazené jogurty

Místo klasických bílých jogurtů většina sáhne po ochucených, slazených, nízkotučných nebo odtučněných variantách. Ochucené jogurty ale mohou obsahovat stejné množství sacharidů jako například dezert nebo zmrzlina. Do nízkosacharidového jídelníčku raději zařaďte klasické bílé jogurty. Můžete si je vylepšit malým množstvím bobulovitého ovoce, například malinami nebo ostružinami.

8) Džus

Je to jeden z nejhorších nápojů, který můžete při nízkosacharidové dietě pít. Džus obsahuje některé důležité živiny, ale i přesto je to sacharidová bomba, která velmi rychle dokáže zvednout hladinu krevního cukru. Některé džusy dokonce obsahují více sacharidů než jiné sladké limonády. Do nízkosacharidového jídelníčku raději zařaďte čistou vodu nebo čaj. Vhodné jsou i bylinkové směsi na podporu hubnutí. Sem se řadí třezalka, šípek, řebříček, ostružiník, maliník nebo kopřiva.

Rada!  Ano, chutnají všem, ale jsou většinou plné přidaného cukru. Balená smoothies a džusy: jak „číst“ lákavé reklamní slogany? A hodí se do zdravého životního stylu

9) Salátové dresinky a zálivky

Saláty jsou vhodnou volbou do každého jídelníčku a výjimkou není ani ten nízkosacharidový. Pokud si chcete saláty nějak vylepšit, dejte si pozor, co používáte za dochucovací zálivky a dresinky. Ty totiž mohou zbytečně přidat spoustu sacharidů a ze salátu udělat kalorickou bombu. K dochucení salátu proto raději použijte základní suroviny v podobě olivového nebo avokádového oleje.

10) Med a cukr v jakékoliv podobě

Nízkosacharidová dieta nedovoluje konzumovat potraviny s vysokým obsahem cukru. Sem patří dorty, koláče nebo sladkosti. Tento zákaz se ale týká také cukrů v přírodní podobě, kam řadíme med, javorový sirup nebo sirup z agáve. Některé z těchto přírodních sladidel obsahují dokonce více sacharidů než běžný bílý cukr. Pokud sladit potřebujete, sáhněte raději po zdravějších alternativách sladidel, například čekankový sirup je vhodnou volbou.

Další možná sladidla a dochucovadla:

11) Luštěniny

I přesto, že luštěniny obsahují hodně vlákniny, mimo jiné obsahují i poměrně dost sacharidů. Obecně jsou výživnou a pro tělo velmi zdravou potravinou, ale do nízkosacharidového jídelníčku ho zařaďte po velmi malých porcích.

12) Chipsy a krekry

Chipsy i krekry obsahují velké množství sacharidů. Jakmile si otevřeme večer u televize pytlíček chipsů, většinou ho sníme na posezení. To je pro tělo zbytečná zátěž v podobě kalorické bomby. Ideálně tedy tyto potraviny z nízkosacharidového jídelníčku vyřaďte, případně sáhněte po zdravější variantě s nízkým obsahem sacharidů. Místo křupavých brambůrek si raději dejte proteinové chipsy nebo nachos. Mají snížený obsah sacharidů i tuků a jsou tedy vhodnou volbou do nízkosacharidové diety.

13) Mléko

Je skvělým zdrojem řady živin a stravitelných bílkovin. Obsahuje vitamíny skupiny B, a také vitamíny A, D, E, a K. Dále v mléce najdeme vápník, hořčík, železo a další minerální látky. Bohužel je ale mléko plné sacharidů, a to jak plnotučné, polotučné, nízkotučné, tak i odtučněné. V případě, že jste milovník kávy s mlékem, je v nízkosacharidovém jídelníčku povoleno malé množství jednou denně. Pokud ale rádi pijete mléko samotné nebo potřebujete víc než jednu kávu denně, zkuste mandlový nápoj, který je skvělou alternativou mléka. Je veganský a neobsahuje laktózu ani lepek.

14) Ořechy a semínka

Ořechy jsou bohaté na tuky a zejména omega-3 mastné kyseliny. Některé druhy ale obsahují vysoký podíl sacharidů a do low carb diety nepatří. Jsou to například arašídy nebo buráky. Pozor si dejte i na pistácie a kešu ořechy, jsou plné sacharidů, a proto je konzumujte v minimálním množství. To stejné platí i pro slunečnicová, sezamová, maková, lněná, dýňová a chia semínka. I tady znamená, že méně je více.

15) Bezlepkové pečivo

Lepek je bílkovina, která se vyskytuje v obilovinách jako je pšenice, ječmen a žito. V bezlepkovém pečivu se ale nachází spoustu sacharidů, dokonce více než v klasickém pečivu, které lepek obsahuje. Mouky, které se používají na výrobu bezlepkového pečiva obsahují hodně škrobů a obilovin. To pak způsobí rychlý nárůst hladiny krevního cukru po jídle. V nízkosacharidové dietě je tedy lepší používat na pečení mandlovou nebo kokosovou mouku. Bezlepkové potraviny raději vynechte.

Každá dieta nebo úprava stravy vám vždy určuje co jíst, jak upravit jídelníček nebo jak s dietou začít. Začátky jsou vždy nejtěžší, zvykáte si na nové stravovací návyky, řadíte do svého jídelníčku nové potraviny a učíte se zdravějšímu životnímu stylu. Vždy tyto změny přinesou ale pozitivní výsledky, stačí jen vydržet.