15 svačin, které si s sebou zabalit na výlet

Dlouhé slunečné teplé dny nás nenechají nečinně sedět doma. Léto a prázdniny lákají k výletům. Při vycházkách a projížďkách na kole poznáte nejen nová místa, zažijete dobrodružství, ale také pořádně vyhládnete. Co zabalit s sebou do krabičky na jídlo? Svačina na výlet má být vydatná, rychle stravitelná, zdravá a rychle připravená. A hlavně by zdravá svačina měla také všem chutnat.

Zdravá odpolední svačina do pěti minut

Táborové výlety nás naučily vzít si řízek, chleba, okurku, banán a čokoládovou sušenku. Po snězení této nálože by však byl ideální čas jít si lehnout a dát si dvacet. Odpolední svačina nesmí být těžká a nesmí vyčerpávat organismus trávením. Na druhou stranu není dobré svačiny podceňovat. Jsou důležité pro udržení zdravých stravovacích návyků a rozhodně patří ke zdravému životnímu stylu. 

1.) Sendviče

Sendvič je jeden z příkladů zdravé odpolední svačiny. Samozřejmě tím myslíme sendvič, který si vytvoříte sami doma. Kupované sendviče bývají hodně energeticky náročné a obsahují velké množství tučné majonézy. Doma si mezi plátky celozrnného toustového chleba dejte lučinu nebo žervé. Zbytek je o vašich chutích. Je libo rajče, okurka, paprika, ledový salát, vajíčka na tvrdo, nebo tuňák? Hodí se i šunka, plátek sýra. Jednoduše geniální, to jsou sendviče.

Sendvič je také ideální svačina pro děti do školy. Z pečiva budou mít děti sacharidy, které potřebují na udržení pozornosti po celé dopoledne ve výuce. K tomu do boxíku přidejte jablko, meruňku. Se sladkostmi to ale nepřehánějte. 

Tip!  Sháníte spíše nízkosacharidové pečivo? Vyzkoušejte proteinový chléb DailyMix

2.) Těstovinový salát

Jedním z nápadů na zdravou svačinu, kterou si předpřipravíte doma, je těstovinový salát. Opět nejde o nic složitého. Uvařte si těstoviny a smíchejte s vašimi oblíbenými potravinami. Může jít o tuňáka, orestované maso, ideální bývá kuřecí. Dále se hodí vařené vejce, zelenina. Vše smíchejte s jogurtovým dipem. 

Tip!  Při nákupu vybírejte dresinky a omáčky pečlivě. Nevhodně zvolené výrobky dokáží vytvořit z jídla kalorickou bombu. Vyzkoušejte DailyMix dresinky a omáčky. Jsou nízkosacharidové a vhodné i pro vegetariány. 

Sladké jídlo s sebou

Sladké nemusí hned znamenat špatné. A to platí i v případě zdravého životního stylu. Jen je potřeba změnit v receptech suroviny

3.) Muffiny, dezerty

Před výletem si napečte sladkou svačinu. Aby vás netrápily výčitky svědomí, upečte je z celozrnné mouky. Hledáte inspiraci na jednoduchý tvarohový koláč, který si vychutnáte jako svačinu na výlet? Máme ověřený recept.  

4.) Čerstvé ovoce

Ovoce je pro děti základ. Vybírejte takové ovoce, které se vám v batohu nerozmačká. Banány budete muset na výletě sníst, domů je dovezete nejspíš už hnědé, nebo rozmačkané. Jablka budou s dětmi sázka na jistotu. Stejně tak můžete zkusit hrušky, mandarinky.

Něco na zobání

Objevili jste na internetu skvělé tipy na výlet, který chcete vyzkoušet. Potřebujete jen rychle sbalit pár věcí a vyrazit. Ideální je jen sáhnout do skříňky pro zdravou svačinu, hodit ji do batohu a jet. Žádné zdlouhavé vaření, chystání. Co mít pro příště nakoupené ve skříňce do zásoby?  

5.) Sušené ovoce

Sušené ovoce obsahuje hodně energie. Velmi dobře se hodí, pokud potřebujete dodat okamžitou energii. Docela určitě si pochutnáte na sušených jablkách, brusinkách. Překvapivě dobré i přes zvláštní vzhled jsou sušené datle a fíky.

6.) Ořechy a semínka

Ořechy obsahují velké množství tuků, které dodávají tělu energii postupně. Jsou spíše vhodné na zobání, než na samostatné hodnotné jídlo. Bývají obsaženy i v tyčinkách, takže s jejich konzumací to nepřehánějte. Každopádně obsahují bílkoviny a zdravé nenasycené mastné kyseliny

7.) Sušené maso

Říká vám něco výraz jerky? Ano, jedná se o sušené maso. A že vám sušené maso nepřipadá jako odpolední svačina? Naopak, jerky dodá tělu potřebné kvalitní bílkoviny, které ocení vaše svaly. Jerky je skvělý pomocník při nízkosacharidové dietě. Sušené maso od vás nevyžaduje žádnou přípravu, stačí jen sáhnout do tašky a dát si vaši svačinu.   

Hotové tyčinky

Rychlá svačina? Tou jsou bez diskuze kupované tyčinky. A rozhodně se nemusí jednat o volbu špatnou. Raději sledujte jejich složení a energetickou hodnotu. Některé tyčinky jsou opravdu energeticky vydatné. Každé mohou být vhodné pro někoho jiného. Abyste měli jistotu, že dostanete to, co hledáte, upečte si tyčinky doma. Je to překvapivě snadné. 

8.) Ovesné tyčinky

Vybírat můžete z flapjack ovesných tyčinek, raw tyčinek, klasických müsli tyčinek. Zatímco běžné müsli tyčinky si oblíbily děti, flapjack je důležitá fitness svačina. Zasytí a dodá energii na několik hodin. 

9.) Proteinové sušenky

Vyzkoušejte rovnou proteinové sušenky DailyMix. A nebo se pusťte do domácí přípravy. Vezměte ideálně ovesné vločky, rozmixujte je a přidejte perníkové koření. Když k nim přidáte proteinový prášek, budete mít hodnotnou svačinu. Můžete přidat i banán. U sušenek vždy podstupujete riziko, že vám je sní dříve vaše děti, než je budete mít možnost ochutnat.

10.) Proteinové tyčinky

Výstup do hor, pořádná cyklovyjížďka, každá taková námaha dává vašim svalům zabrat. Nemusíte být ani profesionální sportovec, abyste si dávali proteinové tyčinky. Dlouhotrvající námaha si je zaslouží pro podporu svalové hmoty a dodání potřebných bílkovin. 

Nízkosacharidová svačina

U low carb diety je obzvláště důležité udržovat potřebnou energii pro fungování organismu a nedopustit, aby vás přepadly chutě a vlčí hlad. Cukry se u tohoto životního stylu drží na minimu, proto je důležité dodávat tělu tolik zásadní bílkoviny a tuky. V čem je najdete? 

11.) Proteinové pyré

Jogurtové proteinové pyré by měla být vaše jistota, kterou si budete nosit v kabelce, batohu, tašce s notebookem. Zkrátka ji můžete mít stále při sobě. Kdykoliv se stane, že nestihnete dorazit na svačinu ke stolu, můžete se nasvačit i za běhu pomocí pyré. Nízký obsah cukru je samozřejmostí. 

12.) Proteinové smoothie

Smoothie docela určitě znáte z nákupních center. Tam si ale nemáte šanci vybrat nápoj bez cukrů (i když se jedná o cukry přírodní, stále jsou to cukry). Právě proto vznikla smoothie s vysokým obsahem vlákniny, bílkovin, ale i vitamínů. Příprava je snadná. Stačí ho smíchat s vodou a dietní svačina je hotová. 

Tip! Vyzkoušejte koktejly SimplyMix, které obsahují také omega-3 mastné kyseliny, proteiny, vlákninu, minerály a údajně i lásku. Těžko říci, co s vámi udělá přidaná láska, ale proteiny vás rozhodně zasytí. 

Fitness svačina

Fitness svačina je už pro specifickou skupinu osob, které mají zvýšený energetický výdej, nebo potřebují dodat tělu vysoké množství bílkovin. 

13.) Energy gely

Tato svačina není už pro každého. Vyhledávat ji budou především výkonnostní sportovci, nebo osoby trénující na závody, případně osoby, které potřebují dlouhou sportovní výdrž. Obsahují sacharidy, ale také hořčík a vápník, aby se omezilo riziko vzniku křečí. 

14.) BCAA

Zkratka BCAA je z amerického názvu branched chain amino acid. Rozvětvené aminokyseliny slouží k ochraně svalové hmoty, působí proti pocitu vnímání únavy, zlepšují regeneraci po výkonu, čímž pomáhají nárustu svalové hmoty. 

15.) Gainer

Gainer je doplněk stravy s obsahem sacharidů a bílkovin. Při pohybu v přírodě si protein a gainer můžete vzít s sebou a rozmíchat si ho přímo na vycházce. Sáhnou po něm obvykle sportovci, kteří nedokáží pokrýt potřebný energetický příjem z běžné stravy. 

Zdravá svačina není synonymem pro jídlo, které je v jídelníčku zbytečné. Svačina vás podrží po několik dalších hodin. A jak jsme se přesvědčili, najít zdravou variantu není nic složitého.