Nízkosacharidová strava vhodná pro vegetariány a vegany? Ano!

Víte, co znamená nízkosacharidová strava? Stačí nahradit cukry a škroby za zeleninu, ryby, maso, vejce, oříšky a zdravé tuky. Pokud jste vegetarián nebo vegan, může se zdát, že nízkosacharidová dieta není nic pro vás, ale opak je pravdou.

Běžný nízkosacharidový jídelníček je tvořen z velké části živočišnými produkty, které jsou pro vegany a vegetariány naprosto nevhodné. Ovšem to se může zdát na první pohled. Nízkosacharidová strava je vhodná téměř pro kohokoliv. V tomto článku se dozvíte, co může obsahovat low carb jídelníček a na co si dát pozor, pokud jste vegetarián nebo vegan.

Proč je zdravé snížit sacharidy ve stravě

Nízkosacharidové stravování snižuje chuť k jídlu, takže jíte méně, aniž byste se o to cíleně snažili. Pomůže vám to tedy hubnout a udržet si zdravou váhu bez toho, aniž byste museli počítat kalorie. Má to i pozitivní vliv na vaše celkové zdraví. Například s ubývajícím břišním tukem se snižuje riziko vysokého krevního tlaku a vyrovnají se hladiny cukru v krvi. Nízkosacharidová dieta tak může být dobrou prevencí i pomocníkem při onemocnění diabetem, obezitou nebo některými neurologickými poruchami.

Tip!  Znáte vaši ideální váhu? Vypočítejte si ji pomocí BMI kalkulačky.

 Ačkoliv se to nemusí zdát, nízkosacharidová strava je velice variabilní. Ať už máte různé zvyklosti, preference nebo chutě, všemu se umí přizpůsobit. Jídelníček se dá upravit na míru pro celiaky, lidem s intolerancí na laktózu nebo také košer stravě, a proto je vhodný i pro vegetariány a vegany.

Kdo je vegetarián a vegan

Vegetariáni se ve svém jídelníčku vyhýbají masu a rybám. Nejčastějším typem je tzv. lakto-ovo vegetariánství, které umožňuje do jídelníčku zařadit některé živočišné produkty, kterými jsou mléčné výrobky nebo vejce. Dalším rozšířeným typem stravování je veganství, které ze své stravy vynechává veškeré živočišné produkty, ale bez omezení v chutích. 

Jaké potraviny zařadit do nízkosacharidového jídelníčku 

Vegetariáni mohou na rozdíl od veganů do své stravy zahrnout vejce a mléčné výrobky bez přidaného cukru. Obsahují totiž málo sacharidů a jsou bohaté na bílkoviny a tuky. Při výběru potravin nezapomínejte dbát na jejich kvalitu.

 • Vejce – obsahují minimum sacharidů. Nejvíce živin získáte z vajec od volně chovaných slepic.
 • Jogurt, řecký jogurt a kefír – plnotučné a nedoslazené jogurty a kefír. Živé kultury budou prospěšné i pro vaše zažívání.
 • Máslo – do stravy zařaďte s mírou. Máslo by mělo být vyrobené z mléka volně se pasoucích krav krmených trávou.
 • Sýr – dodává spoustu živin, skvěle chutná a lze ho použít jak ve slané, tak i sladké variantě v nízkosacharidových receptech

Tip! Snídaně je základ! Začněte den se semínkovou kokosovou kaší.

Všechny tyto potraviny jsou bohaté na vitamín B12, který je důležitý pro správnou funkci krvetvorby a nervového systému. Přirozeným zdrojem vitamínu B12 jsou pouze živočišné produkty, v rostlinných produktech ho tedy nenajdete, proto by ho měli vegani užívat ve formě doplňků stravy. Výrobků rostlinného původu, které mohou vegetariáni a vegani zařadit do svého nízkosacharidového jídelníčku je spousta. Mnoho z nich jsou bohaté na bílkoviny a prospěšné tuky.

 • Zelenina – nízké množství sacharidů obsahují rajčata, cibule, květák, lilek, paprika, brokolice nebo růžičková kapusta.
 • Ovoce – dejte si maliny, ostružiny nebo borůvky. Můžete zahrnout i jiné druhy, ale záleží na povolených sacharidech.
 • Tuky – zdrojem zdravých tuků je extra panenský olivový olej, avokádový či kokosový olej a samotné avokádo nebo olivy.
 • Ořechy a semínka – bohaté na zdravé tuky a proteiny, a obsahují málo sacharidů. Rozhodně doporučujeme ořechová másla.
 • Sója – tofu a tempeh mají málo sacharidů a hodně proteinů. Do svého jídelníčku ho tak můžou zařadit vegetariáni i vegani.
 • Luštěniny – většina luštěnin mívá vysoký obsah sacharidů, ale do nízkosacharidové stravy je můžete zahrnout.
 • Čokoláda – vybírejte vysokoprocentní čokoládu, která má poměrně málo sacharidů, stejně tak čokolády s přírodními sladily. 
 • Med – z pampeliškových květů si můžete doma vyrobit vynikající med. Jsou bohaté na minerály, vitamíny a stopové prvky. 

Už dávno neplatí pravidlo, že kvalitní jídlo si musíte připravit pouze doma. Dá se koupit spoustu nízkosacharidových jídel, která jsou plná vlákniny, vitamínů a minerálů. Řada výrobců nízkosacharidových potravin se zaměřuje na výrobky, které jsou vhodné pro vegany i vegetariány. DailyMix není výjimkou, má v nabídce například dobroty pro zdravé mlsání, chuťově vyvážené dresinky a omáčky, kterými si snadno dochutíte salát nebo zeleninu a v neposlední řadě široký výběr příloh, kterými doplníte hlavní jídlo. 

Tip!  Připravte si do práce jednoduchý těstovinový salát.

 Dříve měl vegetarián nebo vegan velmi omezené možnosti při nákupu potravin. Dnes už se dá tento životní styl zařadit mezi běžné způsoby stravování a vychutnat si tak plnohodnotný nízkosacharidový jídelníček ze kterého lze vytěžit všechny jeho zdravotní benefity. Větší omezení ve stravě mají vegani, pro které platí nutnost hlídat si dostatečný příjem bílkovin a pravidelně doplňovat chybějící vitamíny a minerály.