Maso v low carb jídelníčku

Nízkosacharidové stravování je životní styl, který je zaměřený na omezení zejména vysoce zpracovaných sacharidů. Základem pro tzv. low carb je kvalita a výběr vhodných potravin. Pokud jste masožravec, dobrou zprávou je, že do low carb jídelníčku můžete zařadit všechny možné kvalitní zdroje živočišných bílkovin, tedy různé druhy masa.

Sice platí, že není maso jako maso, ale v tomto případě se nemusíte bát v podstatě žádného druhu. Maso je skvělým zdrojem vysoce biologicky hodnotných bílkovin, železa, zinku a vitamínů B1, B6 a B12. Navíc dokonale zasytí a neobsahuje sacharidy.

V low carb jídelníčku je dovoleno hovězí, vepřové, drůbeží (tedy kuřecí, slepičí, krůtí, kachní, husí, křepelčí) i králičí maso. Dopřát si můžete i jehněčí, zvěřinu, ale i exotičtější druhy masa jako pštrosí či klokaní. „Mnoho lidí má zafixováno, že během hubnutí nebo při zdravém stravování je nutné vybírat pouze bílé druhy masa. Pokud ale vyberete libové části vepřového nebo hovězího masa, dostanete se s tučností pod 5 procent, což je srovnatelné s obsahem tuku v libovém drůbežím mase. Vyhnete se tak zbytečnému příjmu nezdravých tuků,“ říká výživová poradkyně Monika Čermáková.

dailymix-maso-v-low-carb-jidelnicku-susene-maso-veprove

Zařadit můžete i kvalitní šunku či sušené maso, sledujte ale pečlivě jejich složení. Určitě se vyhněte salámům a uzeninám ze supermarketů, které často obsahují vysoké množství soli a do zdravého jídelníčku určitě nepatří.

A co ryby?

Ryby i mořské plody jsou povoleny! Jsou bohatým zdrojem bílkovin, omega-3 mastných kyselin, vitamínů A a D a neobsahují cukry. Různé druhy ryb sice obsahují rozdílné množství tuku, toho se ale bát nemusíte. „Ryby totiž obsahují takzvané zdravé tuky a konzumace tučných ryb 1-2x týdně snižuje riziko infarktu,“ doplňuje Monika Čermáková.