13 top podzimních potravin

Na podzim přesouváme většinu aktivit z přírody zpět do tepla domovů. A mnozí se s radostí pouští do kulinářských objevů a pokusů v kuchyni. K tomu nahrává úroda, která na začátku podzimu vrcholí. Doplňte jídelníček o lokální zdravé potraviny, které právě dozrávají. Proč?

Podzimní potraviny jsou plné vitamínů, posilují imunitu a zahřejí na těle. Podzimní ovoce v sobě nese dozvuky léta, slunce a je o to více sladké. Podzimní zelenina vydrží syrová i zpracovaná téměř celou zimu, pokud je správně uskladněná. Obsahuje látky pro posílení imunity v průběhu zimy. Příroda si to uměla prostě dobře vymyslet, tak jí věřte. Přinášíme vám tipy, co jíst na podzim.  

Podzimní ovoce

Nejznámější podzimní ovoce jsou jablka. Je také čas švestek a různých menších plodů z keřů - brusinky, maliny, ostružiny, hroznové víno. Všechny tyto podzimní potraviny jsou nabité vitamíny. Stačí si vybrat.  

Hroznové víno

Podzim je časem zralého vína, vinobraní, burčáku… O něm se mimochodem říká, že jej máte před zimou vypít tolik, kolik máte krve v těle. Burčák obsahuje vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro pokožku, správné trávení a srdeční činnost. Burčák obsahuje od 4 do 6 procent alkoholu a má být cítit po odrůdě, ze které vznikl a chuťově sladký. 

Hroznové víno obsahuje mnohé vitamíny např. C, B, E, dále pak draslík, železo. Hroznové víno napomáhá dobrému trávení a má protizánětlivé a protirakovinotvorné účinky, údajně také může snižovat krevní tlak.   

Počítejte ale s tím, že hrozny jsou sladké. Obsahují 17 gramů sacharidů na 100 gramů ovoce. 

Granátové jablko

Zkuste pěstovat pro naše kraje trochu netradiční ovoce, a to granátové jablko. Strom se nazývá granátovník, najdete ho i pod názvem marhaník granátový. Pochází z teplých jižních oblastí, ale existují kultivary, které ustojí i minusové teploty. Za péči stojí pro krásné květy. Jeho plod, granátové jablko, má nálepku superovoce. Většinu odrůd je potřeba nechat přezimovat při alespoň pěti stupních celsia. Keř proto obalte aspoň netkanou textilií.

Granátové jablko pomáhá udržovat vhodnou hladinu cholesterolu, zdravé cévy a srdce. Má antioxidační účinky a obsahuje vitamin C, chrání před nemocemi. Má schopnost působit antisepticky a protizánětlivě. 

Rada! K semínkům a dužině se dostanete odkrojením vršku. Zbytek jablka nařízněte na měsíčky. Poté slupku poklepávejte vařečkou. Semínka začnou vypadávat.

Brusinky

Pokud máte zahradu, keřík brusinek se vám na ni určitě vleze. Odměnou vám budou plody bohaté na vitamin A, C, E, tedy na významné antioxidanty, které chrání tělo před poškozením a volnými radikály. Brusinky mají pověst léku na močové cesty. Při pěstování brusinkám zařiďte kyselou půdu obohacenou rašelinou, nemají rády přemokření a svědčí jim slunečné stanoviště. 

Rakytník

Na záhon s brusinkou můžete vysadit i rakytník. Obsahuje ještě větší množství vitaminu C než citron. Pomáhá posilovat cévy a imunitní systém, může pomoci tlumit záněty, plicní, jaterní, zažívací i kloubní onemocnění. Kromě toho obsahuje provitamín A (beta karoten), vitamíny D, F, K, železo, mangan a bór. 

Podzimní zelenina

Podzimní zelenina vás nebude na zahradě vysilovat. S její sklizní si můžete dát pěkně na čas. Do listopadu můžete v záhoncích nechat kapustu, kedlubny, ale i špenát. Proč byste měli mít rádi podzimní zeleninu, nebo aspoň některé tyto potraviny?  

Zelí

Od září se na pultech potravin a na trzích objevují hlávky čerstvého bílého, červeného a kapustového zelí. Zelí obsahuje ohromné množství vitamínu C. Udává se na 100 gramů až 36 miligramů vitamínu C. Nejzdravější je zelí kysané. To obsahuje kyselinu mléčnou s vitaminem B, vlákninu, vitamín C, K, železo. Dohromady jde o pořádnou nálož podporující střevní mikroflóru a balzám pro váš imunitní systém.

Tip! Zelí si dopřejte např. jako salát Coleslaw nebo v zelné polévce..

Dýně

Jestli je nějaká podzimní zelenina, na kterou nesmíme zapomenout, pak jsou to dýně. Oranžové koule září na záhoncích, v obchodech a nakonec i na zápražích domů. V listopadu se s dýněmi potkáte vytvarovaných do hrůzostrašných halloweenských hlav. 

Dejte dýni prostor i na vašem talíři. Oranžová barva naznačuje, že obsahuje betakaroten. Dále z ní načerpáte částečně vitamin B a C. Čistí organismus a může pomoci snižovat krevní cukr, má protirakovinné účinky. 

Inspirujte se našimi recepty a připravte super rychlou dýňovou polévku. Vydlabaná dýňová semínka si můžete v troubě opražit a pak mít super doplněk ranních snídaní. Nechce se vám trávit v kuchyni další čas? Kupte si hotová dýňová semínka.

Cuketa

Dostali jste od sousedů cuketu a nevíte co s ní? Plodina bez chuti, která pouští hodně vody rozhodně není zbytečná. Na 100 gramů obsahuje až 17 mg vitaminu C. Kromě toho také vápník, hořčík, železo, vitaminy skupiny B. Inspirujete se naším receptem na grilované cuketové hranolky

Kořenová zelenina

Podzim je obdobím sklizně kořenové zeleniny a také její konzumace. Mrkev, petržel, červená řepa, pastinák, černý kořen. Ze země se vytahují v září, při příznivém počasí i v říjnu. Možná máte řepu spojenou s divným kompotem ze školní jídelny. Překonejte tento zážitek. 

Řepa si zaslouží místo v kuchyni. Obsahuje vitamíny B a C, karoten, vápník, hořčík, draslík, sodík, křemík, železo, selen, zinek, kyselinu listovou, antioxidanty. Může fungovat dobře pro  prevenci rakoviny, zlepšení činnosti mozku i pro detoxikaci, pomáhá při trávení.

Batáty

V zemi najdete také batáty, sladké brambory. Možná je ještě nepěstujete a věříte klasickým bramborám, ale zkuste to. Konzumací středního batátu získáte denní dávku vitamínu A, dále pak mangan, draslík, železo, vitamin B6. Batáty jsou bohatým zdrojem vlákniny. Obsahují nerozpustnou vlákninu, pektin, který zachytává cholesterol. Betakaroten pomáhá v boji s srdečními chorobami, hemeroidy, chorobami kůže a podporuje imunitní systém. 

Pokud jde o živiny, jsou na tom batáty lépe. Obsahují větší množství vlákniny, přitom množství sacharidů je stejné. Větší je však množství vitaminu A a C oproti bramborám. Z pohledu energie jsou na tom brambory a batáty stejně. Zařaďte je proto i na váš jídelníček. 

Cibule a česnek

Z krájení cibule pláčete, po česneku máte nepříjemný pocit v ústech. Proč byste se těmito potravinami měli vůbec zabývat? Jsou zdravé. Mají dobrý vliv na imunitu, trávení a pomáhají bojovat se střevními parazity, bakteriemi a mohou být nápomocni při boji s rakovinou zažívacího traktu. Česnek je k tomu všemu považován i za pomocníka s vysokým krevním tlakem. V obou případech jde o přírodní antibiotika

Rada! Cibule se dá použít podle babských rad k vytažení hlubokých třísek nebo zaraženého trnu.

Zdravé potraviny - vitamin C

Jak jsou na tom ve srovnání s citronem některé podzimní potraviny s obsahem vitaminu C? 

Plodina

Obsah vitaminu C ve 100 gramech

Cuketa 

17 mg

Zelí bílé

36 mg

Citron

49 mg

Květák

69 mg

Rakytník

460 mg

Šípek

747 mg

Něco z procházek

Houby

Procházka lesem a k tomu plný košík hub. Gratulujeme. Tomu se říká úlovek. Houby obsahují vitamíny A, B a D, který přirozeně přijímáme ze slunečního záření. Pokud se nám ho nedostává, můžeme ho doplnit právě z hub. Kromě toho obsahují minerály jako železo, zinek, vápník nebo hořčík. Tato kombinace látek je dobrá na srdce a cévy, mohou fungovat v rámci pevence rakoviny střev a podpořit imunitu. 

Už nevíte, co uvařit z hub, aby vás zasytili? Zkuste proteinovou smaženici, nebo je přidejte do omelety.

Ořechy

V září je nejvyšší čas vyrazit na sběr vlašských ořechů. V sychravých dnech vás procházka nabije energií a zvedne vám náladu. K tomu budete mít zásobu zdraví na zimu. 

Tvar ořechů napovídá, které části vašeho těla nejvíc pomáhají. Je to mozek. Obsahují selen, jód, omega-3-mastné kyseliny i vitamíny skupiny B. Pomáhají snižovat krevní tlak a fungují jako prevence nemocí srdce. 

Nevíte, kde ve vašem okolí rostou vlašské ořechy? Nevadí, můžete si je objednat online

Podzimní potraviny krásně uzavírají sezónu a připraví tělo na studené zimní chvíle. Jsou nabité vitamíny, hýří barvami a ve vaší domácnosti dlouho vydrží. Už víte, co si z nich připravíte