Co je konjak a k čemu se používá

Možná už jste se setkali s rýží nebo těstovinami, které se vyrábí z konjaku. Tušíte ale, co se vlastně pod tímto označením skrývá? A jaké výhody se s touto surovinou pojí?

dailymix-konjak-potraviny-uziti

Konjak neboli Amorphophallus konjac

Konjak (neboli Amorphophallus konjac) je rostlina, která pochází z tropických a subtropických oblastí východní Asie. Právě v Asii se používá již po tisíciletí, a to zejména v Japonsku. V minulosti si na konjaku pochutnávala výhradně japonská královská rodina. Pro všechny obyvatele Japonska se zpřístupnil teprve před 100 lety, velmi rychle se z něj však stala jedna z nejpopulárnějších potravin v Asii.

Rostlina konjak roste divoce ve vyšších nadmořských výškách. Vzhledem k tomu, že se zpravidla pěstuje mimo civilizaci, nebývá toxikována nebezpečnými látkami.

Konjaková mouka se vyrábí z hlízy konjaku

Konjak nachází své uplatnění v potravinářském i kosmetickém průmyslu, kde se z něj vyrábí konjakové houby na čištění pleti. Co se týče potravin, využívá se v této oblasti dužnatá hlíza z konjaku ukrytá pod zemí, z níž se vyrábí konjaková mouka. Ta se následně dále zpracovává a výsledkem jsou například konjakové těstoviny nebo konjaková rýže.

Obyvatelé Asie také kořen konjaku často využívají jako léčivý doplněk v rámci tradiční čínské medicíny.

Proč konzumovat konjakové potraviny?

Konjakové potraviny mají své čestné místo ve zdravém a vyváženém jídelníčku. Konjak obsahuje 97 % vody, velké množství minerálů a mírné množství škrobu.

Vzhledem k velmi nízké kalorické hodnotě se produkty z konjaku často využívají při redukčních dietách. Konjaková mouka také přispívá ke snižování hladiny cholesterolu v krvi. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny napomáhá správné funkci střev, potraviny z konjaku tedy lze konzumovat například při zácpě.

Vláknina, kterou konjak obsahuje, se nazývá glukomannan. Tento druh vlákniny je účinným pomocníkem při hubnutí a pomáhá také sportovcům udržet pocit sytosti po jídle.


Z konjaku můžete připravit rozmanité pokrmy.

Jaké konjakové přílohy můžete vyzkoušet?

Jak jsme již zmínili, z konjakové mouky se vyrábí rozmanité konjakové přílohy, kterými můžete zpestřit svůj jídelníček. V podstatě se jedná o zdravou alternativu k běžným těstovinám a rýži.

Nejrozšířenějším druhem konjakové přílohy jsou bezesporu těstoviny. K dostání přitom bývají v nejrůznějších tvarech. Vyzkoušet můžete například fettuccine, penne, špagety, tagliatelle nebo vlasové nudle. Díky této široké nabídce se můžete pustit do přípravy rozmanitých receptů.

Populární konjakovou přílohou je také konjaková rýže, která neobsahuje sacharidy a můžete ji například přimíchat do salátů, omáček nebo polévek.

Jak se konjakové přílohy připravují?

Na Low Carb marketu DailyMix najdete širokou nabídku konjakových příloh v praktickém balení, díky kterému si oblíbený pokrm připravíte raz dva. Ochutnejte třeba konjakové těstoviny Slim Pasta v prémiové BIO kvalitě nebo konjakové přílohy USUI za super cenu a s pouhými 5 kcal na 100 g.

Těstoviny a rýže jsou v nálevu, který má typické aroma. Stačí však, abyste přílohu důkladně propláchli pod tekoucí vodou a aroma zmizí. Výhodou jednotlivých příloh je také fakt, že je můžete podle libosti vařit, restovat nebo péct.