10 nejčastějších chyb při nízkosacharidovém stravování

Nízkosacharidové stravování je velice efektivním způsobem, jak se zbavit přebytečných kil. Někdy se ale stává, že se váha může, ještě před dosažením vytyčeného cíle, najednou zastavit. V těch nejhorších případech může dokonce začít stoupat.

Foto 1 clanek 10

Princip nízkosacharidové diety se zdá být v podstatě velmi jednoduchý: omezíte sacharidy a kila půjdou dolů. Jenže s fungováním lidského těla je to trošku složitější. Proto se může snadno stát, že se dopustíte nějaké chyby. A ani o tom nevíte. Upozorní vás až zmíněná ručička váhy. Připravili jsme proto pro vás seznam nejčastějších chyb při nízkosacharidovém stravování, které mohou stát za vaším neúspěchem.

1/ Jíte příliš mnoho sacharidů


Pro nízkosacharidový jídelníček neexistují žádná striktní omezení, co se týče množství sacharidů. Za nízký příjem je považován ten pod 100 až 150 gramů sacharidů denně. Je to jednoznačně o dost méně, než je sacharidový příjem v běžném jídelníčku. Pokud se ale tukových zásob chcete zbavit efektivně, musíte mířit ještě níž. S tím vám může pomoci ketogenní dieta KetoMix a stav, kterému se říká ketóza. Ten v těle nastává, když snížíte sacharidový příjem pod 50 gramů denně. V podstatě to znamená, že si vaše tělo namísto sacharidů začne brát energii ze zásob tuku. Protože jde o dietu s řadou striktních omezení v jídelníčku, je dobré držet ji pod dohledem odborníků. Značka KetoMix poskytuje celé, na míru sestavené, dietní programy, včetně všech jídel. Samozřejmostí je i poradenský servis.

 

2/ Bojíte se tuků


Většina kalorií v běžném jídelníčku pochází ze sacharidů. Pokud tento zdroj z vaší stravy vyřadíte, musíte jej nahradit něčím jiným. Nejíte-li sacharidy, je potřeba je vykompenzovat například tuky nebo proteiny. Někteří lidé bohužel věří, že je pro ně zdravější, když při nízkosacharidovém stravování omezí i vše ostatní. To je ale velká chyba. Protože jediné, co získají, je hlad. Neexistuje žádný vědecky podložený důvod, proč byste se měli bát právě tuků. Tedy za předpokladu, že se vyhnete škodlivým trans tukům a vyberete si raději ty zdravé – mononasycené mastné kyseliny a omega 3. Najdete je například v olivovém oleji, avokádovém oleji, v rybách a mořských plodech, v drůbežím mase nebo v ořeších a semínkách.

 

3/ Jíte výživově chudá jídla


Nízkosacharidová strava je o něčem víc, než jen o omezení příjmu sacharidů. Abyste hubli zdravě, musíte sacharidy nahradit nutričně bohatými potravinami. Sem určitě nepatří průmyslově zpracovaná jídla, jídla smažená nebo sladkosti. Ve zdravém nízkosacharidovém jídelníčku by za žádných okolností neměly chybět libové maso, ryby, vejce, zelenina a zdravé tuky. Pokud byste výrazně omezili sacharidy a tuky zároveň, budete mít hlad. Když budete jíst pouze protein, může se to negativně odrazit na vašem zdraví. 

 

4/ Jíte příliš mnoho ořechů


Ořechy jsou zdravé. Obsahují vitamíny, minerály a hlavně zdraví prospěšné tuky. Například mandle jsou až z 50 % tvořeny tukem. U ořechů ale platí, že méně je více. Můžete sníst ke svačině celý sáček ořechů a stále nemít dost. Taková porce ale kaloricky vydá za celé hlavní jídlo. U ořechů a ořechových másel si tedy pozorně hlídejte množství. Hubnout totiž budete pouze tehdy, když dodržíte nastavený kalorický příjem.

 

5/ Málo spíte


Spánek je pro celkové zdraví organismu velice důležitý. Jeho nedostatek může způsobit, že cítíte větší hlad. Taky jste unavení a ztrácíte motivaci cvičit a jíst zdravě. Pro kvalitnější spánek vyzkoušejte následující tipy:

  • vyhněte se kofeinu po 2. hodině odpoledne,
  • spěte v úplné tmě,
  • vyhněte se alkoholu a fyzické aktivitě pár hodin předtím, než jdete spát,
  • zkuste si místo sledování mobilního telefonu před spaním číst knížku,
  • snažte se chodit každý den spát ve stejnou dobu.

Foto 2 clanek 10

6/ Pozor na „zdravé“ cukry


Mnoho lidí hledá při nízkosacharidové stravě zdravější způsob slazení. Ne všechna přírodní sladidla jsou ale dobrou volbou. Když je něco přírodní, neznamená to totiž nutně, že je to pro zdraví prospěšnější. Sladidla, jako jsou kokosový cukr, med, melasa nebo javorový sirup, mají stejně negativní dopad na zdraví jako běžný cukr. Pokud potřebujete do nízkosacharidového jídelníčku zařadit nějaké mlsání, zaměřte se na produkty slazené stévií, čekankovým sirupem, erythritolem nebo xylitolem. Tato sladidla mají mnohem méně kalorií než cukr, některá nemají dokonce kalorie žádné.

 

7/ Jíte příliš často


Hodně lidí je přesvědčeno o tom, že když budou jíst malé porce v častých intervalech, tak zhubnou. Neplatí to ale pro každého. Zmenšení porcí jídla tak, aby nedocházelo k přejídání, určitě se snížením váhy pomůže. Frekvence jídel je ale velmi individuální. Někomu stačí 3 porce jídla denně, jiný potřebuje 5 a více. Naslouchejte pozorně svému tělu. Jedině tak zjistíte, bude pro vás tou nejlepší volbou.

 

8/ Podvádíte s nezdravými jídly


Pokud se rozhodnete pro dietu se striktními pravidly, může být pro vás těžké je do puntíku dodržet. Vězte ale, že časté podvádění s nezdravým jídlem, nepovede k ničemu dobrému. Při keto dietě vás první takové „uklouznutí“ vyhodí z ketózy. U nízkosacharidového stravování se se vám zase lehce může stát, že najednou hubnout přestanete nebo začnete dokonce přibírat.

Foto 3 clanek 10

9/ Jíte příliš mnoho kalorií


Na hubnutí nebo přibírání má vliv hlavně to, kolik kalorií denně přijmete. Hlavním důvodem, proč nízkosacharidové stravování vede ke ztrátě váhy je, že se sníží váš apetit a celkově jíte méně, aniž byste se museli nějak výrazně snažit. Pokud se ale ručička váhy zastaví, zkuste se zaměřit na váš denní kalorický příjem. Někdy stačí pár úprav v jídelníčku a hubnutí se zase nastartuje.

 

10/ Chcete od sebe příliš


Je normální při hubnutí chtít rychle vidět výsledky. Je ale také běžné, že shodit nabraná kila nějaký čas zabere. Nenechte se proto frustrovat tím, že váha nejde dolů přesně podle vašich představ. Každý člověk je jiný, každý organismus jinak funguje. Někteří lidé hubnou rychleji než jiní. Snažte se být hlavně psychicky v pohodě, to je při hubnutí extrémně důležité.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení