Nízkosacharidová strava: 10 nejčastějších chyb

Hledáte efektivní způsob, jak se zbavit přebytečných kil? Nízkosacharidová dieta je to pravé. Může se ale stát, že před dosažením vašeho cíle se váha zastaví nebo naopak začne stoupat. To pak může být velmi demotivující. Nízkosacharidové stravování se zdá být jednoduché, omezíte sacharidy a váha začne klesat. Lidské tělo a jeho fungování je ale trochu složitější a je nutné celému procesu porozumět, protože pak je velice snadné udělat chyby, aniž byste o tom věděli. Na tyto chyby vás pak může upozornit až číslo na váze, se kterým nebudete spokojeni. V tomto článku jsme pro vás připravili nejčastější chyby, které můžete dělat při přípravě jídla a dodržování režimu a dáme vám tipy na nízkosacharidové recepty, které vám ušetří čas v kuchyni.

Princip nízkosacharidové diety se zdá být v podstatě velmi jednoduchý: omezíte sacharidy a kila půjdou dolů. Jenže s fungováním lidského těla je to trošku složitější. Proto se může snadno stát, že se dopustíte nějaké chyby. A ani o tom nevíte. Upozorní vás až zmíněná ručička váhy. Připravili jsme proto pro vás seznam nejčastějších chyb při nízkosacharidovém stravování, které mohou stát za vaším neúspěchem.

1) Jíte jídla, která mají vysoký obsah sacharidů

Nízkosacharidová dieta má omezení v množství sacharidů. Hranice se obvykle pohybuje kolem 100 až 150 gramů sacharidů denně, což je jednoznačně o dost menší sacharidový příjem než v běžném jídelníčku, kde je doporučený denní příjem sacharidů 3 a 5 gramů na kilogram ideální váhy. Pokud se ale efektivně chcete zbavit tukových zásob, je nutné sacharidy snížit ještě víc. K tomu vám může pomoci ketogenní dieta KetoMix a stav, který se nazývá ketóza.

Tento stav v těle nastává, pokud snížíte sacharidový příjem pod 50 gramů denně a vaše tělo si začne brát energii ze zásob tuku namísto sacharidů. Tato dieta má řadu striktních omezení v jídelníčku a je tedy dobré být pod dohledem odborníků. Značka KetoMix poskytuje poradenský servis a na míru sestavené dietní programy včetně všech jídel.

Nízkosacharidová dieta: tabulka

Volnejší keto strava nebo low carb strava (liberal) Povolený příjem sacharidů od 50 do 100 g denně
Ketogenní strava nebo umírněná low carb strava (moderate) Povolený příjem sacharidů od 20 do max 50 g denně
Striktní ketogenní strava Povolený příjem sacharidů max 20 g denně

 

Tip! Doporučujeme vyzkoušet ochutnávkový týdenní balíček od KetoMix. Balíček obsahuje proteinové koktejly, polévky, kaše, omeletu, palačinku a tyčinky.  

2) Máte strach konzumovat tuky

V běžném jídelníčku většina kalorií pochází ze sacharidů. Pokud vyřadíte ze své stravy tento zdroj, je nutné ho nahradit něčím jiným. V případě, že nejíte sacharidy, musíte je vykompenzovat například tuky nebo proteiny. Bohužel mnoho lidí při nízkosacharidové dietě omezí i vše ostatní, protože si myslí, že je to zdravější. To je ale další velká a častá chyba. Jediné, co jim to přinese, je pocit prázdného žaludku, a to znamená hlad.

Abyste se tuků bát nemuseli, tak je dobré přijímat jejich přiměřené množství a vyhýbat se škodlivým nasyceným a trans tukům. Místo nich vyberete ty zdravé – nenasycené tuky a zdroje omega 3. Zdravé tuky najdete například v řepkovém a avokádovém oleji, v rybách a mořských plodech nebo v drůbežím mase. Skvělou volbou jsou ale i oříšky a semínka.

3) Jíte jídla, která mají nízkou výživovou hodnotu

Nízkosacharidová strava není jen o omezení sacharidů. Abyste hubli zdravě, je potřeba zařadit nutričně vyvážená jídla. Co mezi ně rozhodně nepatří jsou průmyslově zpracovaná jídla, smažená jídla nebo sladkosti. Zdravý nízkosacharidový jídelníček by se měl skládat z libového masa, ryb, vajec, zdravých tuků a neměla by chybět ani zelenina. Pokud výrazně omezíte zároveň tuky i sacharidy, budete mít hlad a zároveň jíst pouze protein se vám může negativně odrazit na vašem zdraví.

Tip!  Začněte den pořádnou snídaní. Proteinová kaše s malinami DailyMix má vysoký obsah bílkovin, je skvělým zdrojem vlákniny a je plná vitamínů a minerálních látek. 

4) Ořechy jíte více, než byste při nízkosacharidové stravě měli

Ořechy jsou zdrojem vitamínů, bílkovin, minerálů a zdraví prospěšných tuků. Jsou tedy zdravé, ale i zde platí, že méně je více. Například mandle jsou tvořeny téměř z 50 % tukem. Když si ke svačině dáte celý sáček ořechů, můžete mít pocit, že nemáte dost, taková porce ale kaloricky vydá za celé hlavní jídlo. Hlídejte si proto u ořechů a ořechových másel množství, které sníte. Hubnout budete jen v případě, že dodržíte nastavený kalorický příjem.

5) Máte málo spánku

Pro celkové zdraví organismu je spánek velice důležitý a jeho nedostatek může zapříčinit pocit většího hladu. Jste unavení, ztrácíte motivaci cvičit a zdravě jíst. Vyzkoušejte následující tipy, které vám pomohou ke kvalitnímu spánku:

  • kofein vynechte po 2. hodině odpoledne,
  • na spánek mějte naprostou tmu,
  • vyvarujte se před spánkem alkoholu ,
  • před spaním raději sáhněte po knížce než po mobilním telefonu,
  • nastavte si spánkový režim a choďte spát každý den ve stejnou dobu

Zkuste si tyto tipy zavést jako své rituály, které budete dodržovat. Stačí málo k tomu, aby měl člověk opravdu kvalitní spánek, od kterého se pak odvíjí celý následující den. Budete více produktivní a soustředění celý den.

6) Dejte pozor na „zdravé“ cukry

Kdo by neměl rád sladké, že? Mnoho lidí hledá při nízkosacharidovém stravování zdravější způsob slazení, aby se tak neochudili o sladkou chuť jídla či nápoje. Všechna přírodní sladidla ale nejsou dobrou volbou. Ne vždy znamená, že pokud je něco přírodní, je automaticky zdraví prospěšnější. Sladidla v podobě kokosového cukru, medu, melasy nebo javorového sirupu mají stejně negativní dopad na zdraví jako běžný cukr.

Jestliže chcete zařadit do nízkosacharidového jídelníčku zdravé mlsání, sáhněte po produktech slazené stévií, čekankovým sirupem, erythritolem nebo xylitolem. Všechna takto sladidla mají mnohem méně kalorií než cukr a některá nemají kalorie dokonce žádné. Pokud myslíte na sladké hned od rána, zkuste podle keto diety recepty. Snídaně je přeci základ dne.

7) Příliš často jíte

Mnoho lidí je přesvědčeno, že pokud budou jíst častěji po malých porcích, budou hubnout. Toto ale neplatí pro každého. Zmenšením porcí jídla tak, aby nedocházelo k přejídání, určitě může pomoct se snížením váhy. Frekvence jídel je ale u každého velmi individuální. Někomu mohou stačit 3 jídla, jiní potřebují 5 jídel. Je potřeba pozorně naslouchat svému tělu, protože jedině tak zjistíte, co pro vás a vaše tělo bude tou nejlepší volbou.

Nízkosacharidová strava: co jíst?

A co by tedy měl obsahovat v nízkosacharidové dietě jídelníček? Je toho spousta. Například maso, ryby a mořské plody, vejce, mléčné výrobky, dále zelenina, bobulovité ovoce, ořechy a semínka a kvalitní oleje.

Tip! Budou se vám hodit do nízkosacharidové stravy recepty, které jsou jednoduché na přípravu a díky kterým nemusíte trávit hodiny v kuchyni. 

8) Občas si dáte něco nezdravého

Pokud se rozhodnete pro dietu, která má striktní pravidla, může být obtížné ji dodržet. Věřte, že pokud budete podvádět a jíst sem tam nezdravé jídlo, budete obelhávat především sami sebe a k ničemu dobrému to nepovede. Při keto dietě vám takové „uklouznutí“ okamžitě rozhodí ketózu. U nízkosacharidového stravování se tedy může lehce stát, že najednou přestanete hubnout nebo začnete dokonce přibírat.

9) Nehlídáte si kalorický příjem

Velký vliv ať už na hubnutí nebo přibírání má denní příjem kalorií. Hlavním důvodem, který vede v nízkosacharidovém stravování ke ztrátě váhy je snížení vašeho apetitu. Jíte méně, aniž byste se o to cíleně snažili. Pokud se ale číslo na váze zastaví, zaměřte se na denní kalorický příjem. Někdy stačí opravdu pár úprav v jídelníčku, které vám opět nastartují hubnutí.

Nízkosacharidová dieta: jídelníček

DailyMix nabízí potraviny s nízkým obsahem sacharidů a má spoustu benefitů. Hubnete přirozeně a nemusíte se omezovat v jídle. Změnu budete cítit hlavně na svém těle, které bude mít více energie. I když se může zdát, že nízkosacharidové stravování má spoustu omezení, je velké množství povolených potravin, kterých se nemusíte vzdávat. Na začátek by vám k tomu mohla pomoci i nízkosacharidová kuchařka, která vám vše usnadní.

10) Jste na sebe příliš tvrdí

Každý, kdo drží dietu a snaží se zhubnout, chce vidět rychlé výsledky. Je naprosto běžné, že celý proces hubnutí nějaký čas zabere a je proto velmi důležité být trpělivý. Nenechte se proto rozhodit tím, že výsledky nepřicházejí hned a váha nejde dolů podle vašich představ. Nikdo není stejný a každé tělo a organismus funguje jinak. Všichni máme ve svém okolí někoho, komu jde hubnutí hladce a rychleji. Nenechte se tím odradit. Psychická pohoda je totiž nezbytnou součástí celkového zdraví.

Nízkosacharidová dieta: zkušenosti

Začátky jsou vždy nejtěžší, protože musíte změnit svůj životní styl a stravování. Informací je tolik, že váháte, jak začít. Přečtěte si tyto příběhy. Výsledky, které se dostavily po nízkosacharidové dietě jsou úžasné.

Věřte si, vše je možné

Na internetu se můžete dočíst ve spoustě diskusích pro a proti všech možných diet. Takové informace vás mohou dokonce i odradit s nízkosacharidovou dietou začínat. Je důležité mít nastavený jasný cíl. Pro někoho to může být snížení váhy, pro jiného úprava stravovacích návyků. Ať už ten cíl budete mít jakýkoliv, věřte si, že to dokážete.