Nízkosacharidový jídelníček: 12 potravin, které raději vynechte

Nízkosacharidová dieta vám může pomoci shodit přebytečná kila i vyřešit řadu zdravotních problémů spojených s nadváhou a obezitou. Má ovšem svá pevná pravidla. Z jídelníčku je potřeba vynechat jídla s vysokým obsahem sacharidů, jako jsou slazené nápoje, dorty nebo sladkosti. Mnohem těžší může být orientovat se v základních potravinách. I přestože jsou některé z nich zdravé, do nízkosacharidového jídelníčku se kvůli množství sacharidů nehodí. Které základní potraviny musíte z nízkosacharidového jídelníčku zcela vyřadit nebo jejich konzumaci striktně omezit? Čtěte dále a brzy budete mít jasno.

shutterstock_1111709189 (1)

1/ Chléb a pečivo

Chléb je základní potravinou pro mnoho národů. V České republice má obrovskou tradici. Češi chléb a pečivo prostě milují. Do nízkosacharidového jídelníčku ale nepatří. A je jedno, jestli jde o variantu z bílé mouky nebo o celozrnné výrobky. Oboje je bohaté na sacharidy. Pár krajíčků chleba, houska, rohlík nebo celozrnná pletýnka vám zajistí během chvilky vyčerpání vašeho sacharidového limitu na celý den. Pokud nechcete chléb vynechat, sáhněte po nízkosacharidových variantách. Skvělý je proteinový chléb, který obsahuje mimo jiné spoustu semínek, otruby nebo celozrnnou žitnou mouku. Existuje i v bezlepkové variantě. Nebo si upečte vynikající proteinové housky. Směs stačí zalít vodou a za chvíli už si můžete pochutnávat na křupavém pečivu, které váš sacharidový limit neohrozí.

2/ Některé druhy ovoce

Konzumace ovoce a zeleniny přináší tělu celou řadu zdravotních benefitů. I přesto je potřeba z nízkosacharidového jídelníčku mnoho druhů ovoce vyřadit. Obsahuje příliš mnoho sacharidů. Co byste určitě měli vynechat, jsou banány, mango, sušené ovoce, hroznové víno, hrušky nebo jablka. V malých porcích můžete zařadit například toto ovoce: jahody, ostružiny, maliny, vodní meloun nebo meloun Cantaloupe.

3/ Škrobová zelenina

Většina diet povoluje konzumaci zeleniny v neomezeném množství. U nízkosacharidového jídelníčku to ale neplatí. Škrobová zelenina je většinou bohatá na vlákninu, která je významným pomocníkem při hubnutí. Některá škrobová zelenina ale obsahuje více sacharidů než vlákniny. Je tedy potřeba ji značně omezit nebo úplně vyřadit. Patří sem například kukuřice, brambory, batáty nebo řepa. Kterou zeleninu můžete do nízkosacharidového jídelníčku zařadit? Čtěte zde.

shutterstock_1754559341 (1)

4/ Těstoviny

Kdo by neměl rád těstoviny? Bohužel i ty obsahují příliš mnoho sacharidů. Malá miska vařených těstovin může znamenat vyčerpání až polovičního množství sacharidového limitu na den. To platí i pro celozrnné těstoviny. Zařazení těstovin do nízkosacharidového jídelníčku není dobrý nápad. Museli byste konzumovat pouze velmi malé porce, což je pro většinu lidí nereálná varianta. Pokud těstoviny milujete, můžete je v nízkosacharidovém jídelníčku nahradit zeleninou. Vyrobit se dají třeba špagety nebo lasagne z cukety. Ještě lepší variantou jsou těstoviny z konjaku, které neobsahují žádné kalorie, sacharidy ani tuky. Chybu neuděláte ani, pokud sáhnete po proteinových těstovinách.

5/ Cereálie

Je všeobecně známo, že snídaňové cereálie obsahují spoustu cukru. Žádné křupinky, polštářky, lupínky ani barevná kolečka do nízkosacharidového jídelníčku nepatří. I zdravější varianta v podobě vloček je bohatá na sacharidy. S velkou opatrností je potřeba hlídat konzumované množství. Pokud chcete mít jistotu, dejte si k snídani raději proteinovou kaši. Má nízký obsah sacharidů i tuků a vysoký obsah vlákniny, která zajišťuje správnou funkci střev.

6/ Pivo

Při nízkosacharidové dietě si můžete sem tam dopřát i alkohol. Všeho ale s mírou! Ideální volbou je třeba sklenka vybraného vína s nízkým obsahem sacharidů. Ta vaši dietu nijak nenaruší. Z nízkosacharidového jídelníčku ale úplně vynechte pivo. Má sacharidů příliš mnoho. Některé studie dokonce potvrzují, že tekuté sacharidy více přispívají k přibývání na váze než ty z pevné stravy. Nezaplní totiž tolik váš žaludek ani neuspokojí apetit. S alkoholem navíc padají zábrany a to se bohužel vztahuje i na konzumaci nezdravých potravin.

7/ Slazené jogurty

I když jsou bílé jogurty velmi chutné, většina lidí preferuje jejich ochucené, slazené, nízkotučné nebo odtučněné varianty. Ochucený jogurt ale může obsahovat stejné množství sacharidů jako dezert nebo zmrzlina. V nízkosacharidovém jídelníčku volte raději klasické bílé jogurty, které můžete doplnit malým množstvím bobulovitého ovoce (maliny, ostružiny).

8/ Džus

Jde o jeden z nejhorších nápojů, který můžete pít při nízkosacharidové dietě. I přestože obsahuje některé důležité živiny, je to sacharidová bomba, která dokáže velmi rychle zvednout hladinu krevního cukru. Některé džusy mohou obsahovat dokonce víc sacharidů než sladké limonády. Do pitného režimu v nízkosacharidovém jídelníčku zařaďte raději čistou vodu nebo čaj. Přidat můžete i bylinkové směsi na podporu hubnutí.

9/ Salátové dresinky a zálivky

Do nízkosacharidového jídelníčku můžete zařadit nejrůznější saláty. Běžné dresinky a dochucovací zálivky jim ale mohou přidat zbytečné sacharidy a udělat z nich kalorickou bombu. A to, aniž byste si to vůbec uvědomili. K dochucení salátů používejte raději základní suroviny, jako jsou olivový olej nebo avokádový olej. Pořídit se dají i výborné dresinky a zálivky bez kalorií, které neobsahují téměř žádné sacharidy.

shutterstock_1962940345 (1)

10/ Med a cukr v jakékoliv podobě

Asi je vám jasné, že do nízkosacharidové diety v žádném případě nepatří potraviny s vysokým obsahem cukru, jako jsou dorty, koláče nebo sladkosti. Týká se to ale také cukru v přírodní podobě. Sem patří med, javorový sirup nebo sirup z agáve. Některá tato přírodní sladidla obsahují dokonce více sacharidů než běžný bílý cukr. Pokud už musíte v nízkosacharidovém jídelníčku sladit, zařaďte zdravější alternativy sladidel, jako je například čekankový sirup.

11/ Luštěniny

Luštěniny jsou výživnou a pro tělo velmi zdravou potravinou. I přestože mají mnoho vlákniny, obsahují i poměrně dost sacharidů. Do nízkosacharidového jídelníčku je můžete kvůli tomu zařadit pouze ve velmi malých porcích.

12/ Chipsy a krekry

Jak chipsy, tak krekry obsahují velké množství sacharidů. Většinou jich také zkonzumujeme naráz velké množství, což je pro tělo zbytečná zátěž v podobě kalorické bomby. Jednou z možností je z nízkosacharidového jídelníčku tyto potraviny zcela vynechat. Nebo zvolit jejich zdravější variantu s nízkým obsahem sacharidů. Místo křupavých brambůrek si můžete pochutnat na proteinových chipsech. Mají snížený obsah sacharidů i tuků a skvěle se tak hodí do nízkosacharidové diety. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení